PTT Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Üzerinden Sorgulama

PTT rapor parası alacak vatandaşlarımız sorgulama işlemlerini E-devlet ve çeşitli platformlar üzerinden gerçekleştirebilir. Rapor parası toplamda 4 farklı platform üzerinden sorgulanabilir. Bu yazımızda PTT üzerinden rapor parası alacak vatandaşlarımızın mutlaka bilmesi gereken detaylara değineceğiz.

PTT Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Üzerinden Sorgulama

Ülkemizde, çalışanların haklarının korunması, geçimlerinin sağlanması için farklı uygulamalar bulunmaktadır. Rapor parası da bunlardan biri olarak gösterilmektedir. Öncelikle kurumlarda iş hayatlarına devam edenler belli nedenler yüzünden işlerine gelememektedir. Sayılacak olan nedenler yüzünden işe gelemeyenlerin maaşlarında çalıştığı yerden kesinti yapılmaktadır. Bu kesinti ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.

Çalıştığı yerde iş göremez hale gelmesinden ileri gelen nedenler yüzünden işe gidemeyenler bir başvuru ile paralarını alabilmektedir. Rapor parası nedir konusu da bu şekilde açıklanmaktadır. Ancak paranın alınması ve sorgulanabilmesi için başvuru yapılması lazımdır. Başvurular sırasında iş görmezlik raporunun olması gerekmektedir. İlgili raporlar ile SGK’ya yapılan başvurulardan sonra sorgulamanın PTT’den gerçekleştirilebileceğinin altı çizilmektedir.

PTT Rapor Parası Sorgulama

PTT rapor parası sorgulamak için farklı yöntemlerden istifade edilmesi mümkündür. bu yöntemlerin sıralaması;

 • PTT şubeleri,
 • Alo 170 hattı,
 • E-Devlet,
 • SGK çağrı merkezi olarak yapılabilmektedir.

Kişilerin paralarının yatıp yatmadığını şubelerden öğrenebilmeleri için bireysel olarak hareket etmeleri lazımdır. Yani başkasının adına işlem yapılması mümkün değildir. Bu kapsamda bireyler kimlik belgelerini de yanlarına alarak kendilerine en yakın PTT şubesine gitmelidir. Yetkililer kimlik bilgi kontrolünden sonra gerekli olan açıklamaları yapmaktadır. Üstelik yetkililer para yatırılmış ise çekim konusunda da vatandaşlara yardımcı olmaktadır.

PTT Rapor Parası Sorgulama E-Devlet

Vatandaşların PTT iş görmezlik rapor parası sorgulama işlemleri için E-Devlet sistemlerinden istifade etmeleri de mümkündür. Bu kapsamda herkese özel olarak tasarlanan bir E-Devlet şifresinin temin edilmesi istenmektedir. İlk zamanlarda sadece PTT şubelerinden alınabilen şifreler için artık farklı yöntemler de sıralanmaktadır. Bankaların mobil uygulamalarından bile şifre temin edilmesi mümkündür. E-Devletten sorgulama yapmak için;

 • Sistem girişi tamamlanmalıdır.
 • Arama çubuğuna gelinmelidir.
 • Arama çubuğuna SGK ya da Sosyal Güvenlik Kurumu yazılmalıdır.
 • 4/A, 4/B iş görmezlik ödemesi görme bölümü açılmalıdır.

Yukarıda bahsedilen adımların atılmasından sonra sorgulama sistemi çalıştırılabilmektedir. Böylelikle raporun hazırlanma sürecinden ödeme aşamasına kadar merak edilen tüm detaylar ekranlara online şekilde gelmiş olacaktır. Üstelik sistem kullanımından herhangi bir ücret de talep edilmemektedir.

ptt-rapor-parasi-sorgulama-nasil-yapilir-e-devlet-uzerinden-sorgulanabilir-ve-ogrenilebilir

PTT Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Vatandaşların rapor parası sorgulama E-Devlet ya da PTT’den başka merak ettikleri konular da yok değildir. Öncelikle herkesin rapor parası aynı zaman dilimlerinde yatırılmamaktadır. Bundan kaynaklı olarak paralarının yatıp yatmadığını uzun süre sorgulayan bir kesim olduğu da bilinmektedir. Öncelikle resmî kurumlardan yapılan açıklamalara göre paraların yatması için belli zaman aralıkları bulunmaktadır. Bu bağlamda işveren raporunun SGK’ya teslim tarihleri esas alınmaktadır.

İş görmezlik rapor parası almaya hak kazananlar tarih takiplerinde 15 günlük süreyi esas almalıdır. Gelen açıklamalara göre SGK bildirimlerinden en çok on beş gün sonra para yatırım işlemleri tamamlanmaktadır. Yatan paranın çekimi konusunda da zaman şartı bulunmaktadır. Paranın yatırılmasından en çok iki ay içinde çekim işlemlerinin tamamlanması lazımdır.

PTT Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

PTT rapor parası almak için iş görmezlik şartlarının sağlanıyor olması lazımdır. Bu şartlar genel olarak;

 • İşyerinde bir kaza geçirmiş olmak,
 • Meslek hastalığına sahip olmak,
 • SGK tarafından yetkilendirilmiş olan bir hekime sağlık raporu müracaatı yapmak,
 • Prim borcu bulunmamak şeklinde açıklanmaktadır.

Şartların sağlanması ve başvuruların yapılmasından sonra ödenecek miktarlar da belirlenmiş olmaktadır. Herkesin alacağı para miktarı aynı değildir. Ayakta tedaviler için güncel rakamlar günlük minimum 65,40’tır. Yatarak tedavilerde günlük minimum rakamlar 49,05 olarak açıklanmıştır. Rapor parası miktarı her sene yenilenerek açıklanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2020, 02:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER