Parsel ve Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Birçok kullanıcı tapu sorgulama nasıl yapılır? Cevabını arıyor. Bizde yazımızda hem bu soruya cevap vereceğiz hem de parsel sorgulamanın nasıl yapıldığını sizlere anlatacağız. Ancak cevaplara geçmeden önce belirtmemiz gerekenler var. Tapu sorgulamak isteyen kullanıcılar e-Devlet resmi sitesini kullanabiliyorlar.

Parsel ve Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Buna ek olarak parsel sorgulaması yapmak isteyen kullanıcılar içinde bazı seçenekler bulunuyor. Kullanıcılar böylece istedikleri şekilde tapu veya parsel sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyorlar. İşte bizde sizlere yazımızda hem tapu hem de parsel sorgulamayı nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Böylece anlatacağımız yöntemlerle birlikte isterseniz tapu bilgilerini isterseniz parsel bilgilerini sorgulayabileceksiniz. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan tapu ve parsel sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını sizler için cevaplayalım.

Adım Adım e-Devlet Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kullanıcılar birkaç adımdan sonra e-Devlet tapu sorgulama işlemini hızlıca halledebiliyorlar. İşlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • İşlemlere başlamak için tabi ki ilk olarak e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Eğer henüz e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden kendinize bir şifre talep edebilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranda bir arama kısmı göreceksiniz. Bu kısma ‘Tapu Bilgileri Sorgulama’ yazarak en üstte çıkan seçeneğe tıklayabilirsiniz.
 • Bir süre bekledikten sonra eğer sistemde bir problem yoksa kayıtlı tapu bilgileriniz ekranda gözükecektir. Ancak sistemde bir aksaklık varsa ve bir hata mesajı alıyorsanız aynı işlemi daha sonra tekrar deneyebilirsiniz.
 • Eğer problemsiz şekilde e-Devlet tapu sorgulama işlemleri gerçekleştirdiyseniz ‘Taşınmaz Listesi’ altında kayıtlı tapuları görebilirsiniz.
 • Daha sonra bu listede bulunan taşınmazlardan herhangi birinin yanında ki ‘Detaylar’ kısmına tıklayarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Eğer hisse bilgileri hakkında bilgi almak istiyorsanız yine aynı listede ‘Detaylar’ seçeneğinin yanında bulunan ‘Hisse Bilgileri’ seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 • Taşınmazınızın üzerinde bulunan şerh, beyan gibi bilgilere ulaşmak için ise önce ki adımlarda bahsettiğimiz ‘Detaylar’ kısmına gitmelisiniz. Bu kısımda ise ‘Taşınmazınızın üzerinde bulunan (şerh, beyan, rehin, irtifak hakkı vb.) için tıklayınız.’ İbaresini bulup tıklamanız gerekiyor.

Tüm bu işlemlerden sonra gerekli bilgilere ulaşmış olacaksınız. Şimdi ise sizlere Tapu Kadastro web sitesinden Parsel sorgulama 2020 işlemlerini anlatmak istiyoruz.

Adım Adım TKGM Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir önceki kısımda tapu sorgulama e-Devlet işlemlerini sizler için anlattık. Şimdi ise parsel sorgulamanın nasıl yapıldığına değinmek istiyoruz. Bu sorgulama sayesinde kullanıcılar belli bir adresi sorgulayarak birçok bilgiye erişebiliyorlar. Örneğin, kullanıcılar bu sistem sayesinde almayı planladıkları bir yerin bilgilerini araştırabiliyorlar. Eğer sizde işlemleri gerçekleştirmek istiyorsanız yazımızın devamında ki adımları inceleyebilirsiniz.

 • İlk adımda buraya tıklayarak sorgulama işlemlerini yapacağınız yere gidebilirsiniz.
 • Eğer açılan ekranda karşınıza ‘Kullanım Koşulları’ gelirse okuduktan sonra altta ki ‘Kabul Ediyorum’ seçeneğini işaretleyebilirsiniz.
 • Daha sonra karşınıza gelen ekranda sol kısma sorgulama yapmak istediğiniz taşınmazın şehir, ilçe ve mahalle gibi bilgilerini doldurun.
 • Ayrıca aynı sol kısımda bulunan ada ve parsel kısımlarını doldurun ve ardından ‘Sorgula’ butonuna tıklayın.
 • Bu adımlardan sonra bilgilerini girmiş olduğunuz taşınmaz ekrandaki haritada gözükecektir. Haritadan taşınmazın kendisini ve çevresini detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra sol kısmın üst tarafında yer alan ‘Taşınmaz No’ kısmına tıklayabilir ve taşınmaz numarasını girerek ‘Sorgula’ ya basabilirsiniz. Numarasını girdiğiniz taşınmaz aynı şekilde haritada karşınıza gelecektir.
 • Ayrıca yine aynı şekilde sol üst kısımda yer alan ‘Diğer’ kısmına tıklayabilir ve ‘Adres’ veya ‘Coğrafi’ seçeneklerinden birisiyle sorgulama yapabilirsiniz.

Adım adım Parsel ve tapu sorgulama nereden yapılır? Nasıl yapılır? Sizler için anlattık.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER