Okulların Açılacağı Tarih Belli Oldu! İlkokul, Ortaokul ve Liselerde Karne Verilecek Mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklama ile birlikte İlkokul, Ortaokul, Liselerde karneler dağıtılacak mı sorusu yanıt buldu.

Okulların Açılacağı Tarih Belli Oldu! İlkokul, Ortaokul ve Liselerde Karne Verilecek Mi?

Dönem sonunun yaklaşması ile birlikte, öğrenciler ve veliler “Karneler verilecek mi?” sorusunun yanıtını araştırmaya başladı.

LİSE, İLKOKUL VE ORTAOKUL'DA KARNELER DAĞITILACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir canlı yayında uzun zamandır merak edilen karneler yüz yüze dağıtılacak mı sorusu nihayet yanıtlandı. Bakan Selçuk, yüz yüze karne vererek hareketliliği artırmak istemedikleri için dijital bir karne vereceklerini açıkladı. Lise öğrencilerine de birinci dönemle ilgili notlandırma süreci tamamlandıktan sonra bir karne verebileceklerini belirterek sözlerine devam etti. Öğrenciler ve veliler için mevzuatın esnekliği çerçevesinde en kolay hangisiyse onu uygulamaya çalıştıklarını dile getiren Selçuk, gerektiği durumlarda mevzuatta da değişiklikler yaptıklarını belirtti.

Yarıyıl tatilinin başlamasına çok az bir zaman kaldı. Milyonlarca öğrenci, 23 Ocak Cumartesi günü başlayacak olan yarıyıl tatilinde karne verilip verilmeyeceğini merak ediyordu. Ziya Selçuk’un koronavirüs nedeniyle okullarda karne verilmeyeceğini açıklayınca veliler ve öğrenciler rahat bir nefes aldı.

Bir diğer merak edilen husus ise öğrencilerin hangi yollarla puanlandırılacağıydı. İlkokul ve ortaokulda okuyan öğrencilerin karne notlarının değerlendirilmesinde EBA TV’de gösterdiği performans ve ödevlerin etkisi olacak.

Lise öğrencilerinin ilk dönem olması gereken sınavlar ikinci döneme ertelenmişti. İkinci dönem yapılacak olan sınavların sonucunda lise öğrencilerinin karne notları belirlenecek.

BASILI KARNE VERİLMEYECEK

Bilindiği üzere koronavirüs salgını nedeniyle tüm kademeler için okullar kapalı ve eğitim uzaktan online olarak devam ediyor. Karneler de basılı olarak değil dijital olarak verilecek.

OKULLAR NE ZAMAN TATİL OLACAK?

Uzaktan eğitim, ilkokul, ortaokul ve liseler için 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk döneminin bitimine yani 22 Ocak 2021 Cuma gününe kadar verilmeye devam edecek.

Yarıyıl tatili ise 25 Ocak 2021 Pazartesi günü başlayacak. İkinci dönemde bir haftalık ara tatil verilmesi planlanıyordu, o tatil erkene çekildi ve sömestr tatiline eklenecek.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

15 Şubat 2021 Pazartesi günü, 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi başlayacak ancak henüz yüz yüze mi başlayacak yoksa uzaktan eğitim devam mı edecek bilinmiyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER