Okullarda sınavlar iptal olacak mı? Ortaokul ve lise sınavları ne zaman başlayacak?

MEB son yaptığı açıklamada ortaokul ve liseler için karne tatilinden önce bir sınav yapılacağını duyurmuştu. Binlerce öğrenci sınavların ne zaman ve nasıl yapılacağını merak ediyor. Koronavirüs salgını devam ederken birçok aile ve öğrenci okulda sınavların yapılmasını istemiyor. Okulda sınavların iptal olması için imza kampanyaları bile başlatıldı. Peki okullarda sınav olacak mı, iptal oldu mu?

Okullarda sınavlar iptal olacak mı? Ortaokul ve lise sınavları ne zaman başlayacak?

Koronavirüs salgını ile beraber okullarda uzaktan eğitime geçilmişti. Ara tatile az bir süre kalmışken Milli Eğitim Bakanlığı'ndan  karne notlarının belirlenmesi için sınavlara yönelik açıklama geldi. Açıklamada ilkokul öğrencileri için okullarda sınav yapılmayacağı ve karne notlarının ders etkinliklerine katılımlarına göre değerlendirileceği söylendi. Fakat ortaokul ve liseler için ise bir kez yüz yüze sınav düzenlenececeği bildirildi.Peki sınavlar ne zaman nasıl yapılacak? Karne ne zaman verilecek?Ara tatil ne kadar olacak? İşte bu soruların cevapları haberimizde...

Bu zamana kadar yapılan açıklamalarda herhangi bir iptal söz konusu değil.Sınavlar hijyen, maske ve mesafe kurallarına dikkat edilerek gerçekleştirilecek.

Ortaokul ve Liselerde sınavlar ne zaman başlayacak? 

MEB'den yapılan açıklamaya göre ortaokul ve liseler 4 Ocak Pazartesi itibari ile sınavlara başlayacak. Okullarda sınav takvimi oluşturulacak ve öğrencilere bildirilecek. Seçmeli derslere ( beden, müzik, resim vb.) sınav yapılmayacak.Her dersten sadece 1 defa sınav yapılacak. Ayrıca EBA üzerinden derslere katılımlarına göre de değerlendirme yapılacak.

28 Aralık'a kadar eğitim yerinden farkli illerde olan ortaokul öğrencileri velilerinin başvurması ile bulundukları illerde sınava girebilecek.

Ara tatil ne zaman başlayacak?

22 Ocak Cuma günü okullar ara tatile girecek.Ara tatil 3 hafta olacak.Okullar 15 Şubat Pazartesi açılacak.

Karneler okul yönetimi tarafından farklı gün ve saatlerde dağıtılacak.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER