Odun Kömür Yardımı Cumhurbaşkanı Onayladı Resmi Gazete'de Yayımlandı

İhtiyaç sahibi kişiler için odun kömür (yakacak desteği) Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı. Devlet odun kömür yardımı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Odun Kömür Yardımı Cumhurbaşkanı Onayladı Resmi Gazete'de Yayımlandı

Yeni yılla birlikte yardım ve destek hizmetleri de genişletilmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla ihtiyaç sahibi ailelere müjdeli haberi verdi. 2021 yılında odun ve kömür gibi yakacak desteği ihtiyacı olanlara yardım edilecek. Konuyla ilgili kanun hükmü yeni yılda Resmi Gazete'de yayımlandı.

Devlet Odun Kömür Yardımı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi kişilere maddi yardım başta olmak üzere fatura yardımı, çocuk destekleri gibi birçok destek ödemesi yapılmaktadır. Bunlara ek olarak; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakacak yardımı hakkında açıklamalarından sonra vatandaşlarımız merakla odun-kömür yardımlarından nasıl yararlanabileceklerini merak ediyorlar. Şartları sağlayan vatandaşlarımıza en az 500kg olmak üzere yakacak desteği sunuluyor. Peki bu yardımdan kimler faydalanabilir öncelikle hep birlikte bunu inceleyelim.

Sigortalı bir işte çalışan veya kendi işletmesi olan kişiler kömür yardımından faydalanamazlar. Başvuru yapacak kişilerin başvuru yapmadan önce bağlı bulundukları muhtarlıktan fakirlik belgesi almaları gerekmektedir. Bu belgeyle birlikte maddi durumlarının yetersiz olduğunu ispatlayan vatandaşlarımız yakacak yardımı başvuru işlemlerine geçiş yapabilirler.

BELEDİYELERDEN ODUN KÖMÜR YARDIMI

Ülkemizdeki hemen hemen her belediye ihtiyaç sahibi ailelere odun ve kömür gibi yakacak desteği hizmeti vermektedir. Kış aylarında soğuklardan korunmak için sizde belediyelere başvuru yaparak yakacak yardımlarından faydalanabilirsiniz. Belediyeler en az 1 ton olmak üzere ailelere odun kömür desteğinde bulunmaktadırlar. Yapılacak destek tutarı bağlı bulunduğunuz belediyenin bütçesiyle doğru orantılıdır. Başvuru yapmak için fakirlik belgesi, ikametgah belgesi, nüfus cüzdanınızla birlikte belediyeye giderek başvuru formu doldurabilirsiniz. Yapılan incelemelerin ardından en geç 1 ay içinde belediye ekipleri tarafından en az 1 ton yakacak evinize teslim edilir.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Kömür Yardımı

Yakacak desteği sunan kuruluşlardan birtanesi de, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak görev yapan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'dür. Türkiye'nin her ilinde temsilciliği bulunan bu kurum aracılığıyla yakacak desteği başvurusu yapabilirsiniz. Belediye yardımları için gerekli tüm evrakları yanınızda götürerek SYG üzeriden yakacak desteği başvurusu yapabilirsiniz. SYG ihtiyaç sahibi aileler için senelik 500 kg yakacak yardımı imkanı sunmaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Suzan peker
Suzan peker - 3 ay Önce

İki çocuğum var calisanda yok bende yönüyle çalışıyordum şuan işte yok evim kira yardım çıkıyormuş sebep eşimin adına araç çıkıyor kardeşim ikisinde hacizli borçtan dolayı Göcek ekmeyimiz yok sebep araçlar diyip duruyorlar yakacagi sokakta topladım kartonkagitla yapıyon inanmayan gelip evi göre bilir tesekurler

Hüseyin çıldır
Hüseyin çıldır - 3 ay Önce

Ihtiyacimiz var

MUSTAFA AYDEMIR
MUSTAFA AYDEMIR - 3 ay Önce

GIDA KIRA ÖDÜN IHTIYAC VAR

Riza
Riza - 3 ay Önce

Kulic

SIRADAKİ HABER