Normalleşme sürecinde ilk adım : Yüz yüze eğitim başladı!

8. sınıflar 12.sınıflar ve mezunlar sınava hazırlanmak için sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutularak kurslarda yüz yüze eğitime bugün başladı!

Normalleşme sürecinde ilk adım : Yüz yüze eğitim başladı!

Yarıyıl tatili bugün itibari ile başladı. 2 haftalık ara tatil bu yıl pandemi nedeni ile Nisan ayındaki bir haftalik ara tatilinde eklenmesi ile 3 hafta olarak gerçekleşecek. 22 Ocak'ta kapanan okullar 15 Şubat'ta açılacak. İlkokul ve ortaokullar karnelerini dijital olarak alacak. Lise öğrencileri ise karne almayarak 2.dönemi bekleyecekler.Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı son açıklama ile okulların 15 Şubat'tan sonra kademeli olarak açılacağını duyurmuştu. Bugün ise yüz yüze eğitimde normalleşme sürecinde ilk adım atıldı.

Normalleşme sürecinde ilk adım!

8. ve 12. sınıflar ve mezunlar sokağa çıkma yasağından muaf tutularak sınava hazırlanmak için kurslarda yüz yüze eğitme bugün itibari ile başladı. 8. ve 12.sınıflar sınava girecekleri için özel ve resmi kuruluşlarda açılan yetiştirme, destekleme ve takviye kurslarına katılabilecek. Liselere Geçiş Sistemi (LGS)  6 Haziran'da yapılacekken Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 26-27 Haziran tarihinde yapılacak.

MEB'den gelen açıklamaya göre; 8. sınıflar 12.sınıflar ve mezunlar isteğe bağlı açılan resmi  okullarda  destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki takviye kurslarına  ve 12.sınıflar ve mezunlar  özel eğitim kurslarında yüz yüze eğitime başlayabilecek. Bütün kuruluşlarda hijyen, maske ve mesafe kurallarına dikkat edilecek. Öğrencilerin oturma düzenleri planlanarak ve sınıflarda kaç kişi ile sınırlı tutulacağı belirlenerek kurumlar kurallara uygun şekilde faaliyet gösterebilecek.

Yurt ve Pansiyonlar açılıyor!

Barınma ihtiyacı olan öğrenciler valilik tarafından belirlenen hijyen koşullarına uygun yurt ve pansiyonlarda kalabilecek. Bu kurumlarda da temizliğe çok önem verilerek denetimler gerçekleştirilecek.Yine aynı şekilde kantin ve yemekhanelerde belli kurallar içerisinde açılacak.

Okullar ne zaman açılacak?

Yarıyıl tatili bu sene 3 hafta olduğu için 15 Şubat'ta okullar açılacak. Bazı sınıfların direkt yüz yüze eğitime geçmesi planlandığını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk duyurmuştu. MEB tarafından  ilerleyen günlerde hangi sınıfların öncelikli olarak yüz yüze eğitime geçeceği açıklanak. Okullarda yüz yüze eğitim kademeli olarak başlayacak.


 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2021, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER