Müteahhitler aşı önceliği istiyor!

Müteahhitler, sektörün sürekli olarak Türkiye dışına çıkıp büyümesi için çalışmalar yürüttüğünü belirterek, koronavirüs aşısında öncelikli gruba dâhil olmayı talep ediyorlar.

Müteahhitler aşı önceliği istiyor!

Türkiye'de koronavirüse karşı toplu aşılama uygulaması sürüyor. Aşılamada sağlık çalışanlarının yanı sıra yaşlı ve engelli bakımevleri ile huzurevlerinde bulunan vatandaşlar, 90 yaş ve üstü vatandaşlar ile 85 yaş ve üstü vatandaşlara öncelik verildi. Söz konusu vatandaşlara yönelik aşılama süreci devam ediyor. Daha sonra ise 65 yaş ve üstü vatandaşlara, kritik görevlerde çalışan vatandaşlara, kronik rahatsızlığa sahip olan vatandaşlara sıra gelecek. Son olarak 18 yaş ve üstü tüm vatandaşlar aşılanmış olacak. 

"Biz de öncelik istiyoruz"

Aşı önceliği isteyen bir grup ise müteahhitler oldu. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yenigün, koronavirüs sebebiyle sektörün toparlanma çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Yenigün, koronavirüs aşısında önceliği sahip olabilmek amacıyla Ticaret Bakanlığı ile görüşmede bulunduklarını belirtti.

"Erdoğan'a da isteğimizi ilettik"

Koronavirüsün bütün sektörlerde çalışma sistemini ağırlaştırdığını kaydeden Yenigün, müteahhitler olarak koronaviürüsün yarattığı yavaşlamayı hiçbir şekilde kabullenmediklerini ve bu nedenle harekete geçtiklerini söyledi. Yenigün, DEİK toplantısı sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "yüz yüze yapılan görüşmelerin sahip olduğu önemin" aktarıldığını, bu nedenle koronavirüs aşısında öncelik istediklerini anlattı. Sektörün sürekli olarak Türkiye dışına çıkıp büyümesi ve iyileşmesi için çalışmalar yürüttüklerine dikkat çeken Yenigün, Ticaret Bakanlığına da bu isteğin iletildiğini söyledi.

"Kontenjan verilmeli"

Yenigün, her şirkete koronavirüs aşısı için birkaç kişilik kontenjan ayrılması gerektiğini belirterek, şu ana kadar aşı önceliği için 45 şirketin müracaat ettiğini ve bu sayının artacağını düşündüğünü söyledi. Bu şekilde bir kontenjan ayrılması durumunda sektörün manevra kabiliyetinin artacağını kaydeden Yenigün, aşıda öncelik verilmesi konusunda taleplerini bildirdiklerini ve kararın bakanlık tarafından alınacağını söyledi. 

Aşıda hangi sektörlere öncelik verilecek?

Koronavirüs aşısında Millî Savunma Bakanlığı personeli ve İçişleri Bakanlığı personeli ile kritik görevde bulunan vatandaşlar öncelikli olacak. Daha sonra özel güvenlik ve zabıta personeline sıra gelecek. Ardından Adalet Bakanlığı personeli ile cezaevi personeli aşılanacak. Eğitim sektöründe bulunan öğretim üyeleri ile öğretmenlere aşı yapılmasının ardından gıda sektöründe yer alan personele sıra gelecek. Söz konusu sektör çalışanlarından sonra da lojistik personeli aşılanacak.

Türkiye'de kaç kişiye aşı yapıldı?

Türkiye'de şu ana kadar 1 milyon 200 binden fazla kişi aşılandı.

Türkiye'de son bir günde 5 bin 967 vaka kaydedilirken, 6 bin 18 kişi iyileşti. Bir günde gerçekleşen ölüm ise 149 oldu. Ülkemizde şu ana kadar 24 bin 789 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER