Merkez Bankası 2020 Aralık Ayı Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? Merkez Bankası Aralık Ayı PPK Toplantısı Ne Zaman?

Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında uzun bir aranın ardından faiz artırımına giden ve politika faizini 475 baz puan artıran Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aralık ayı PPK toplantısını ne zaman yapacak? Merkez Bankası'nın 2020'nin son PPK toplantısını yapacağı tarih merakla araştırılıyor. Merkez Bankası 2020 Aralık ayı faiz kararını ne zaman açıklayacak? Sorusu vatandaşlar ve piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Merkez Bankası 2020 Aralık ayı PPK toplantısı ve faiz kararıyla ilgili tüm detayları haberimizde sizler için hazırladık...

Merkez Bankası 2020 Aralık Ayı Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? Merkez Bankası Aralık Ayı PPK Toplantısı Ne Zaman?

Piyasaların gözü kulağı 2020 Aralık ayı Merkez Bankası PPK toplantısına çevrilmiş durumda! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ekonomide Berat Albayrak'ın istifası ve Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasının ardından göreve getirilen yeni isimlerle ilk PPK toplantısında (Kasım ayı) 475 baz puan politika faiz artışına gitmişti. Şimdi gözler 2020 Aralık ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında! Piyasa ve vatandaşlar Merkez Bankası'nın Aralık ayı faiz kararını açıklayacağı gün ve saati araştırıyor. Uzman görüşleri eşliğinde Merkez Bankası 2020 Aralık ayı PPK toplantısına ilişkin detaylar haberimizin devamında sizlerle...

MERKEZ BANKASI ARALIK AYI PPK TOPLANTISINDAN FAİZ ARTIŞI ÇIKACAK MI?

TCMB 2020 Aralık ayı Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı 24 Aralık Perşembe saat 10:00'da başlayacak. Kasım Ayı PPK toplantısında çıkan 475 baz puan faiz artışı kararının ardından bir miktar faiz artışının da gelebileceği piyasa beklentileri arasında gösteriliyor. TCMB 2020 Aralık ayı PPK toplantısında aldığı faiz kararını saat 14:00'te açıklayacak! Toplantının bitiminin ardından saat 14.00'da Merkez'den yazılı bir açıklama yapılması bekleniyor. 

NACİ AĞBAL'DAN ŞEFFAFLIK VURGUSU

Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasının ardından Merkez Bankası Başkanlığı'na getirilen eski Maliye Bakanı Naci Ağbal, 4 yılın ardından Merkez Bankası'nın kur politikasına dair toplantıda sunum gerçekleştirerek Merkez'in 2021 yılı için kur ve para politikalarına dair mesajlar verdi. Özellikle yabancı yatırımcı açısından şeffaflığa vurgu yapan Naci Ağbal, belirli bir plan çerçevesinde döviz rezervlerinin güçlendirileceğini ifade etti.

UZMANLAR PPK TOPLANTISINDAN NE BEKLİYOR? FAİZLER ARTACAK MI SABİT Mİ KALACAK?

Kasım ayında 475 baz puan faiz artışına giden TCBM, 2020 Aralık ayı PPK toplantısında ne yönde karar verecek? Faizlerde düşüş beklentisi yer almazken faizlerin sabit tutulacağı veya artırılacağı yönde beklentiler mevcut. Merkez Bankası'nın Aralık ayı PPK toplantısında alacağı yeni faiz kararının ardından özellikle Döviz kurlarının ve Borsa'nın nasıl tepki vereceği de merak konusu oldu. Uzmanlar, Kasım ayında alınan 475 baz puanlık artışla %15 seviyesine ulaşan politika faizinin Aralık ayı PPK toplantısında sabit tutulabileceği yahut 200 baz puana kadar artışın yapılabileceği öngörüsünü paylaşıyorlar. Piyasa  da günler öncesinden faizlerin sabit tutulmasını veya 200 baz puana kadar artış olasılığını fiyatlamaya başladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER