Melih Bulu Kimdir? Boğaziçi Üniversitesi Yeni Rektörü Olarak Melih Bulu Atandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Boğaziçi Üniversitesi rektörü olarak Melih Bulu'yu atadı. Boğaziçi Üniversitesi yeni rektörü Melih Bulu kimdir? Resmi Gazete'de yayımlanan kararname gereğince Pamukkale Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi ve Çağ Üniversitesi'nin de yeni rektörlerinin ismi belli oldu. Toplamda 5 üniversiteye rektör ataması gerçekleştirildi.

Melih Bulu Kimdir? Boğaziçi Üniversitesi Yeni Rektörü Olarak Melih Bulu Atandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi ve Çağ Üniversitesi'ne rektör atandığı açıklandı. Bazı bakanlık, kurum ve kuruluşlara da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla atama ve görevden alma karaları alındı ve alınan kararlar Resmi Gazete yayımlandı.

Resmi Gazete’de az önce Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar kamuoyuna duyuruldu. Elde edilen bilgilere göre Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu atanırken, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Kutluhan atandı. Antalya Bilim Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İsmail Yüksek, Beykoz Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Durman ve Çağ Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ünal Ay’ın atandığı açıklandı. Erdoğan’ın imzasını taşıyan atamalar, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 13'üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2'nci, 3'üncü ve 7'nci maddeleri kapsamında yapıldı.

BAKANLIK, KURUM VE KURULUŞLARA İLİŞKİN ATAMA VE GÖREVDEN ALMA KARARLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ali Çevik görevinden alınmasına karar verdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Uluslararası İşgücü Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonu boştaydı ve bu makama Mahir Gümüş atanırken, Çalışma Genel Müdür Yardımcılığına Hüseyin Seyrekoğlu, İş Başmüfettişliğine de Hayati Mehmet İnam ve Savaş Van’ın atandığı açıklandı.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı olan Mehmet Ali Özkan’ın görevinden alınmasına karar verilirken, Türkiye İş Kurumu’nda açık bulunan genel müdür yardımcılıklarına Nadide Yiğiteli ve Samet Güneş atandı.

Bir diğer görevden alınan kişi ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü olan Yasin Kalem oldu. Kalem’in yerine Genel Müdür Yardımcısı olarak Murat Oral’ın atanmasına karar verildi.

Serkan Kayalar, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığına atanırken, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda açık bulunan Hukuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığına Mehmet Aslan atandı. Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine de Engin Emen’in atandığı duyuruldu.

Hasan Özkan’ın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığında açık olan Döner Sermaye İşletme Dairesi Başkanlığına ataması yapıldı ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığına Eyüp Selman Korten getirildi.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Yazıcı görevden alındı ve Yazıcı’nınyerine Hasan Pezük atandı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünde 1. Bölge Müdürlüğü görevi açıktı ve bu makama Necmettin Acar’ın getirildiği açıklandı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğineProf. Dr. Murat Tuncer yeniden seçildi. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olan İbrahim Şenel’in de YÖK üyesi olarak görevlendirilmesine karar alındı.

Melih Bulu Kimdir?

Üniversite eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okuyan Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nde Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerini tamamlamıştır. Prof.Dr. Melih Bulu bugüne kadar vakıf üniversiteleri ve devlet üniversiteleri olmak üzere  strateji ve yönetim konularında dersler vermiştir. Alanıyla ilgili yaptığı çalışmalar kapsamında kitapları bulunmaktadır. 2009 yılında akademik kariyerine başlayan Bulu, bölüm başkanlığı, dekanlık, koordinatörlük gibi yönetici pozisyonunda sorumluluklar üstlenmiştir. Geçtiğimiz yıl Haliç Üniversitesi rektörü olarak görev yapmıştır. Melih Bulu 2021 yılı itibariyle Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'nde görevine başlayacak. 

Melih Bulu geçtiğimiz dönem Ak Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 22:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER