KYK Yurt Başvuru Tarihi Ne Zaman? Başvurular Nerden ve Nasıl Yapılır?

Pandemi nedeniyle ertelenen KYK yurt başvuruları 2021 yılında YURTKUR tarafından hizmete açılacak. Yeni dönemde KYK yurtlarında kalmak isteyen milyonlarca öğrenci başvuru tarihlerinin başlamasıyla birlikte, form doldurarak adımları tamamlayacaklar.

KYK Yurt Başvuru Tarihi Ne Zaman? Başvurular Nerden ve Nasıl Yapılır?

Öğrenciler uzun zamandır KYK yurt başvurularının başlayıp başlamadığını merak ediyor konu ile ilgili araştırmalar yapıyordu. Hem öğrenciler hem de veliler için KYK yurt başvuru tarihi konusu odak noktası oldu. 2020 yılının en önemli olaylarından biri olan Koronavirüs sebebi ile uzaktan eğitime geçilmiş ve yurt konusu ertelenmişti. KYK yurt başvurularının ne zaman olacağı ise merak konusu? Peki konu ile ilgili bilgilendirme yapıldı mı? YURTKUR ve GençliK ve Spor Bakanlığı Türkiye’nin ilgisini çeken konu ile ilgili bilgilendirme yaptı mı?

İşte haberimizin detayları…

Başvurular Ne Zaman Olacak?

Türkiye’yi ekrana kitleyen haber, KYK yurt başvurularının ne zaman başlayacağı ile ilgili açıklama henüz YURTKUR ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan gelmedi. 2021 yılı için KYK yurt başvuru tarihi belli değil.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Örgün eğitim veren bir yükseköğretim programına kayıtlı olan öğrenciler KYK yurtlarına başvuru şartlarını karşılayarak başvuru yapabilirler.

KYK Yurt Başvurusu Nerden ve Nasıl Yapılır?

Öğrenciler KYK yurt başvurularını https://www.turkiye.gov.tr/gsb-yurt-basvurusu adresine tıklayarak gerçekleştirebilirler. Başvurularını Yükseköğretim Kurumlar Sınavına girerek bir programa girmeye hak kazanmış öğrenciler yapabilir. Hazırlık grubu, birinci sınıf öğrencileri ve ara sınıf öğrencileri başvurularını sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet üzerinden yapabilecekler.

Başvuru Şartları

  1. Öğrencinin örgün eğitim veren bir yükseköğretim programına kayıtlı olması başvurunun ilk şartıdır.
  2. Öğrencinin ailesinin okulun bulundu şehrin dışında yaşaması (%40 ve üzeri engeli bulunan, devlet koruması altında olan ve anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)
  3. 6 veya daha fazla süreli hapis cezası bulunmayan öğrenciler
  4. Öğrencinin daha önceden süresiz çıkarma cezası bulunmaması
  5. Uluslararası öğrencilerin ikamet izninin bulunması
  6. Asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmıyor olması (zorunlu staj hariç)
  7. Öğrencinin toplu yaşama düzenine uymayacak seviyede akıl, ruh ya da bulaşıcı bir hastalığının bulunmaması

Başvuru şartları arasında bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2020, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER