KYK Kredi ve Burslar İle İlgili Flaş Gelişme! Bakan Kasapoğlu Müjdeli Haberi Verdi!

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, kredi ve burs almak için başvuru yapan öğrencilere müjdeli haberi verdi. KYK taahhütname onayı için ek süre verildi.

KYK Kredi ve Burslar İle İlgili Flaş Gelişme! Bakan Kasapoğlu Müjdeli Haberi Verdi!

Bilindiği üzere ülkemizde üniversiteyi kazanan öğrenciler KYK’ya kredi ve burs başvurularında bulunuyorlar. Bu yıl ilk kez kredi ve burs almak için başvuru yapan ve almaya hak kazanan öğrenciler için Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan flaş bir açıklama geldi. Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım ile öğrencilere taahhütname onaylamak için ek süre verildiği açıklandı.

İlk defa burs ve kredi alacak olan öğrenciler için Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’ndan müjdeli haber geldi. Taahhütname onayı ile ilgili ek süre verileceğini resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşım yaparak duyurdu.
Kredi ve burs başvuruları için taahhütname onayı 7-11 Aralık 2020 tarihleri arasında yapılmıştı. E-devlet sistemi üzerinden taahhütname onayı yapamayan öğrenciler için bu süre 15-19 Ocak tarihlerine kadar uzatıldı. Kredi veya burs almak isteyen kişilerin e-devlet’e girerek taahhütname onaylama işlemini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.
Bakan Kasapoğlu, yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:
“Burs/kredi taahhütnamelerini belirlenen sürede onaylayamayan arkadaşlarımızdan çok fazla talep aldık. Süreyi uzatıyoruz. Taahhütnamelerinizi 15-19 Ocak tarihleri arasında onaylayabilirsiniz.”
KREDİ VE BURS TAAHHÜTNAMESİ NASIL ONAYLANIR?
15-18 yaş arasındaki burs veya kredi almaya hak kazanmış öğrenciler anne ya da babalarının e-devlet şifreleri ile e-devlet’e girip burs kredi taahhütnamesi sekmesinden veli onayını yapıp daha sonra kendi e-devlet şifreleri ile taahhütname onayını yapabilecekler.
15 yaşından küçük veya anne babası olmayan öğrenciler ise kendilerine en yakın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne kanuni vasileri ve gerekli belgeler ile giderek taahhütname onayını gerçekleştirebilecekler.
KYK BURS VE KREDİ NE KADAR OLDU 2021?
2020-2021 eğitim-öğretim yılında öğrencilere aylık olarak verilecek kredi burs miktarları arttı. Lisans öğrencilerine 550 TL, Yüksek Lisans öğrencilerine 1.100 TL, Doktora öğrencilerine ise 1.650 TL veriliyor.
KYK ŞUBAT BURSU KREDİSİ NE ZAMAN YATACAK?
Kredi ve burs ödemeleri öğrencilerin T.C kimlik numaralarının son rakamına göre her ay 6 ve 10. günleri arasında yapılacak.
TC kimlik numarasının son rakamı 0 olanlar her ay 6'sında
TC kimlik numarasının son rakamı 2 olanlar ayın 7'sinde
TC kimlik numarasının son rakamı 4 olanlar ayın 8’inde
TC kimlik numarasının son rakamı 6 olanlara ayın 9'unda
TC kimlik numarasının son rakamı 8 olanlara ayın 10'unda ödenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER