Kuzey Kore'de ilginç karar: "Oppa" diyene hapis cezası!

Kuzey Kore'de alınan ilginç karar kapsamında Güney Kore aksanı ile konuşan kişilere 15 seneye kadar hapis cezası verilebileceği öğrenildi. Kim Jong-un, kızların kendisinden yaşça büyük olan erkeklere "oppa" ve insanların kendilerinden yaşça küçük olan kişilere "dongsaeng" demelerine tepki gösterdi.

Kuzey Kore'de ilginç karar: "Oppa" diyene hapis cezası!

Kuzey Kore'de herkesi şaşkınlığa uğratan bir gelişme yaşandı. Ülkenin lideri Kim Jong-un, hem günlük yaşama hem de eğlence alanına dair oldukça tuhaf kararlar aldı. Kuzey Kore'de çıkarılan yeni yasa dâhilinde Güney Kore'den "yasaklanmış materyal" alan kişilere ömür boyu hapis cezası verileceği ifade edildi. Japonya ya da Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) ciddi boyutlarda materyal alan kişilere ise ölüm cezası bile verilebileceği belirtildi. 

Kuzey Kore'de açıklanan yeni kararlar kapsamında Güney Koreli gibi yazmaya ya da konuşmaya yasak getirildi. Söz konusu ülkede Güney Koreli tarzında eğlenen kişilerin, Güney Kore aksanı yapan kişilerin ve Güney Kore'nin medya içeriklerini yanında bulunduran kişilerin, ayrıca kaydı olmayan bilgisayar, radyo, televizyon ve cep telefonuna sahip olan kişilerin 15 seneye kadar hapis cezasına çarptırılabilecekleri ifade edildi. 

Ayrıca, pornografik içeriklerin üretiminde veya dağıtımında yer alan kişilere de 15 seneye kadar hapis cezası verilebileceği belirtildi. Söz konusu kişilere ağır para cezasının uygulanabileceği kaydedildi. Kim Jong-un, kızların kendisinden yaşça büyük olan erkeklere "oppa" ve insanların kendilerinden yaşça küçük olan kişilere "dongsaeng" demelerini eleştirdi. Liberty in North Korea isimli kuruluşa destek veren Sokeel Park, "Güney Kore'ye ilişkin materyallere ve aksana yapılan vurgu, Kuzey Kore hükümetinin daha zengin ve demokratik Güney Kore'nin etkisinden endişelendiğini gösteriyor." dedi. Sokeel Park, bu yasa ile Kuzey Kore'de sosyalist devrimden uzaklaşmış ve "baştan çıkmış" gençlerin hedeflendiğini söyledi. 

Yayın kalitesini artırma sözünü vermişti 

Kuzey Kore'den kaçmasının ardından Güney Kore'de milletvekili olan bir kişi, gençlerin gündüzleri Kim Jong-un için sloganlar attıklarını ama gece vakitlerinde Güney Kore'ye ait filmleri ve dizileri seyrettiklerini söylemişti. Kim Jong-un, ülkesinde vatandaşlara daha kaliteli bir hizmet sunulabilmesi için kablosuz ağların genişletileceğine ve yayın kalitesinin artırılacağına dair söz vermişti. Kuzey Kore lideri, şehirlerden uzak dağ köylerinde yaşayan insanlara kadar ülkenin tüm bölgelerinden insanların kültürel bakımdan tatmin olabilmeleri için gerekli koşulların sağlanacağını ifade etmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER