Kredi Kartı Borçları Erteleniyor! Büyük Müjde

Vatandaşlara büyük müjde1 kredi Kartı borçları erteleniyor. Bankalar 2021 yılında ortak kararla kredi kartı borçlarını erteleme kararı aldı. 2021 yılında ilk büyük müjde olarak lanse edilen Kredi kartı borçları erteleniyor haberleri herkesi mutlu etti! İşte Bankaların kredi kartı kararı.

Kredi Kartı Borçları Erteleniyor! Büyük Müjde

2020 yılı salgın yüzünden oldukça kötü bir yıl olarak anılmaktadır. Yıl içerisinde işlerinden olan binlerce insan bulunmaktadır. Çalıştığı kurum mesaiye ara verdiği için yeterine maaş alamayan kesim de ciddi bir kitleyi oluşturmaktadır. Pandemi yardımları bu nedenler yüzünden;

  • Kira,
  • Gıda,
  • Eğitim desteği gibi ana başlıklardan oluşmuştur.

Devlet, pek çok ihtiyaç sahibine doğrudan nakit yardımı da gerçekleştirmiştir. Ancak salgın sırasında ya da öncesinde bankalardan kredi çekenler için durum daha farklıdır. Çünkü bu insanlar yeterince maddi destek temin edemediklerinden ötürü ödemelerini yapamamaktadır. Bankalar da kuralları gereği doğrudan bildirim yoluna gitmektedir.

Kredi Kartı Borcu Olanlara Müjde Geldi!

Kamu ve özel banka olması fark etmeksizin vatandaşların talep gösterdikleri krediler benzerdir. Bu çerçevede istatistikler;

  • Taşıt kredilerinin,
  • Konut kredilerinin,
  • İhtiyaç kredilerinin yüksek olduğu sonucuna götürmektedir.

Kredi borçlarının ertelenmesi de bahsedilen krediler öncelikli olmak üzere alınan bir karardır. Bankalardan gelen özel açıklamalar çerçevesinde borçları olanlar 2021 yılına kadar ertelemeden istifade edebilecektir. Ancak bankaların özelde politikaları değişim gösterebilmektedir. Bu nedene bağlı olarak bireylerin kişisel araştırmaya girmeleri önerilmektedir. Resmi internet sitelerinde erteleme konusundaki detaylara açık olarak yer verilmiştir.

Bankalar Kredi Kartı Borçlarını Erteliyor!

Kredi borçları olanlar kredi borçlarını erteleme başvurusu yapmaları halinde kampanyalardan istifade edebilmektedir. Çünkü her sektör salgından oluşuz şekilde etkilenmemektedir. Hatta salgın kapsamında daha iyi kazançlar elde edenlere de denk gelinmesi mümkündür. Bu çerçevede erteleme için;

  • Bankaların resmi internet sitelerinden,
  • Şubelerinden işlem görülebilmektedir.

Borçlarını ertelemek istemeyenlerin herhangi bir bildirimde bulunmalarına gerek yoktur. Ödeme planları ilk oluşturulduğu şekilde devam edecektir. Ancak erteleme başvurusunu şubeden yapmayı tercih edecek olan vatandaşların dikkat etmeleri istenen hususlar bulunmaktadır. Öncelikle banlalar salgın döneminde yeni mesai saatlerine geçiş yapmıştır. Sorunsuz başvuru için güncel mesai saatlerinde kimlik belgeleri ile başvurularda bulunulması gerekmektedir.

Bankalardan Salgın Kapsamında Destek!

Özel bankalar kredi borçlarını erteliyor haberleri üzerine belli bankaların isimleri öne çıkmıştır. Bu durumun nedeni diğer bankalardan henüz net ve resmî açıklamaların gelmemiş olmasıdır. Öncelikli olarak açıklama yapan bankalar;

  • Akbank,
  • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) olarak gösterilmektedir.

Kulislerde yer alan haberler ise kredi borçlarının ertelenmesi konusunun diğer bankaların da gündeminde olduğu yönündedir. Borçları olanların daha rahat hareket etmelerini sağlayacak olan erteleme kapsamında borca herhangi bir şekilde faiz uygulanmayacaktır. Aradaki 3 ay geçmemiş gibi zamanı geldiğinde ödemelere devam edilecektir.

Vatandaşlar kredi faiz oranlarının düşürülmesi ya da kredi borçlarının ertelenmesi hakkındaki haberlere dikkatle yaklaşmalıdır. Zira her borç ertelenmeyecektir. Bunun da değişim gösteren şartları bulunmaktadır. Bazı kişiler bilindiği üzere kırmızı listede yer almaktadır. Böyle bireylerin de borçlarının ertelemeye tabi tutulup tutulmadığı banka açıklamalarındadır. Siz de bireysel müşteri temsilcilerinden özel borçlarınıza ilişkin detayları öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Borçları Yeniden Ertelenecek Mi?

Kredi borçları olanlar için ilk borç erteme haberler geçtiğimiz aylar içerisinde gelmiştir. Bu kapsamda kredi borçlarının 3 ay ertelenmesi sağlanmıştır. Yani borçlular ödemelerine Ocak 2021 içerisinde devam etmeye başlayacaklardır. Bankalar 3 aylık süre içerisinde salgının ve ekonominin yönünü görmeye çalışmışlardır.

Bilindiği üzere salgında aşı çalışmaları halen devam etmektedir. Buna ek olarak sokağa çıkma kısıtlamaları gibi yaptırımlar uygulanmaktadır. Herhangi belirgin bir iyileşme olmadığı için bir kez daha kredi borçları ertelenir mi merakları doğmuştur. Kamu bankaları ve özel bankalardan henüz net bir açıklama gelmiş değildir. Açıklamaların yapılması halinde resmi veriler güncel şekilde sunulacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER