Koronavirüs İle İlgili Çarpıcı İddiala! Saklanan Rapor Ortaya Çıktı

2020 yılında koronavirüs salgını tüm dünyada binlerce sayıda can aldı. Salgının ilk ortaya çıktığı tarih üzerinden yaklaşık bir yıl geçmişken virüsün kaynağı veÇin ile ilgili yeni iddialar çok konuşulacak gibi duruyor. İddialara göre, Çin’in itibarının zedelenmesini engellemek amacı ile  bilimsel çalışmaları çarpıttığı ya da engellediği söylendi.

Koronavirüs İle İlgili Çarpıcı İddiala! Saklanan Rapor Ortaya Çıktı

Özellikle son zamanlarda alınan sıkı kısıtlamalar virüsün kaynağı ile ilgili araştırmaları karmaşık hale getirmişti. ABD’li gazeteciler ise Çin hükümetinin Kovid-19’un kökeni ile ilgili araştımaları siyasallaştırdığına inandığını açıkladı. 2012 yılında Kovid-19 ile akraba olan virüsün keşfedildiği maden ocağı araştımacılara ve bilim insanlarına kapalı tutuluyor. Koronavirüsün çıkış noktasını belirlemek gelecekte oluşabilecek salgınları önlemeye yardımcı olur.

Çin Küresel İtibarı İçin Virüsün Kaynağını Gizliyor

Çin virüsün kaynağı ile ilgili ipuçları taşıyabileceği için bilim insanları tarafından yoğun ilgi görüyor. Fakat gizlilik nedeni ile bölge bilinmez, kara delik haline geldi.

Kısa zaman önce yarasa araştıma ekibinin örnek almayı başardığı öğrenildi. Ancak inceleme sonucunda bulunan verilerin basın organları ile paylaşılması yasaklandı. Üstelik, araştırma yapmak isteyen gazeteciler polis tarafından takip ediliyor. Virüsün ilk vakasının ortaya çıkmasından itibaren yaklaşık olarak bir yıl süre geçmişti. Yapılan bir araştırma Çin’in yapılanları kontrol ettiğini, bazılarını kısıtladığını ve Çin’i haklı gösterebilecek ifadelere teşvik ettiğini gösterdi.

Bölge üzerinde araştırma yapan Associated Press (AP)  virüsün kökenini araştıran bilim insanlarına yüz binlerced dolar bağışta bulunulduğunu tespit etti. AP’ye göre, Çin bağışta bulunmanın yanı sıra bulguları izleyip veri sonuçlarının yayılmasını önlüyor.

Salgının ilk çıktığı tarihten itibaren araştırma sonuçlarından halka çok az bir kısmının açıklandığı biliniyor. Veri sonuçlarının büyük bir kısmı gizli tutulup sınırlandırılıyor. Erişimin sıkı bir şekilde kısıtlandırılması gelecekte oluşması muthemel bir salgını önlemek için bir engel oluşturuyor. Çin hükümetinin kendi itibarlarına verilebilecek olası zararları azaltmak amacı ile çalışmaların paylaşılmasının engellenildiği öne sürülüyor. Kamuoyunun konu hakkında bilgisi oldukça az oranda.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER