Korona Aşısının Türkiye'ye Gelişi Ertelendi! Çin'de Acil Durum İlan Edildi!

Çin'den gelecek ilk koronavirüs aşılarıyla ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Sağlık Bakanı Koca, aşıların gelişinin birkaç gün ertelendiğini duyurdu.

Korona Aşısının Türkiye'ye Gelişi Ertelendi! Çin'de Acil Durum İlan Edildi!

Çin’in koronadan dolayı acil durum ilan etmesi ve Pekin gümrüğünde görülen koronavirüs vakası, Türkiye’yi derinden etkiledi. Pekin, gümrük hareketliliğine geçici olarak ara verdiği için Türkiye’ye gelecek Koronavirüs aşılarının gecikeceği duyuruldu.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA AÇIKLAMA YAPTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada Pekin'in COVID-19 nedeniyle acil durum ilan etmesi ve Pekin gümrüğünde COVID-19 vakası görülmesi nedeniyle gümrük hareketliliğine geçici olarak ara verildiği yer aldı. Gümrük işlemlerinin ardından birkaç gün içinde Türkiye’ye gelmesi planlanan koronavirüs aşılarının gelişinin birkaç günlüğüne ertelendiği belirtildi. Koca, yaşanan tüm gelişmeleri vatandaşlara aktarmaya devam edeceklerini dile getirdi.

AŞILAR BUGÜN YOLA ÇIKACAKTI

Geçtiğimiz Perşembe yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından Bakan Koca aşıların Pazar günü yola çıkacağını ifade etmişti. Bu açıklamada Çin aşısının Türk insanında yüzde 91,25 etkili olduğunu tespit ettiklerini ve bir aksilik olmazsa Pazarı Pazartesiye bağlayan gece aşıların yola çıkacağını açıklamıştı.

ÇİN’DE ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Çin'de koronavirüs vakaları tekrar kontrolden çıktı. Çin’in başkenti Pekin'de vaka sayılarında ani artış yaşandığı için acil durum ilan edildiği açıklandı. Kente giriş çıkışların kontrol altına alınmasına karar verildi. Acil durum ilanının verilmesiyle birlikte yeni yıl kutlamaları, şehir dışı seyahatleri ve kentte toplu olarak yapılan eğlence ve dini etkinliklerin iptal edileceği duyuruldu. Yetkili kişiler, üniversite ve dengi okullarda okuyan öğrencilerin Pekin'den ayrılmaması gerektiğini açıkladı.

Çin Komünist Partisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Pekin’de yaşanan ani vaka artışı nedeniyle başkentteki tüm semtlerde acil durum ilan edildi ve virüsün tespit edildiği yerleşim yerleri ve köylere giriş çıkışlar kapatıldı. Vaka artışının en çok görüldüğü semtlerden biri olan Pekin- Şunyi’de yaklaşık 800 bin kişiye koronavirüs testi yapılacağı anons edildi.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada Pekin’de koronavirüs önlemleri alınmadan kalabalık bir şekilde düzenlenen parti görüntüleri düşüyordu. Şimdi ise insanların koronavirüs test alanlarında uzun kuyruklar oluşturduğu görüntüler düşüyor.

Bununla birlikte, yetkililerin, Ekvador'dan ithal edilip Hubey eyaletinin Şiangyang kentine getirilen dondurulmuş karides paketinde koronavirüs tespit edildiğini bildirmesiyle birlikte halk panikledi. Karides paketleriyle temasta bulunan kişiler karantinaya alındı ve karides paketleri mühürlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER