Korona Aşısı Olur musunuz Anketinin Sonucu Şaşırttı...

Koronavirüs aşısı artık Türkiye'ye geldi. Peki sokakta her on kişiden kaçı aşı olurum diyor? Yapılan bir anket, koronavirüs aşısına bakış açısını gösterdi...

Korona Aşısı Olur musunuz Anketinin Sonucu Şaşırttı...

Koronavirüs pandemisinde artık yeni bir döneme adım atılmasını sağlayan aşı çalışmaları, zafere doğru ilerliyor. Pfizer ve BioNTech aşısının yanı sıra, Rusya'nın Sputnik V, ABD'nin Moderna aşıları ve Türkiye'ye gelecek olan Çin aşısı Sinovac, sağlık gündeminde ilk sırada. Peki aşı olmayı düşünenlerin oranı ne? Koronavirüs aşılarına karşı bakış açısını gösteren en önemli verilerden biri bugün, MetroPOLL araştırma şirketinden geldi. 

3 milyon dozluk ilk aşı partisinin geldiği Türkiye’de, laboratuvalarda yapılan incelemenin ardından aşılama çalışmaları başlayacak. Ancak Türkiye’de halkın ciddi bir kısmı aşı olmayacağını söylüyor.

Yüzde 48 yaptırmam diyor

MetroPOLL araştırma şirketi, “koronavirüs aşısı olur musunuz” sorusunu halka yöneltti. Gelen yanıtlarsa, insanların aşıya bakış açısını gösterdi. Ankete katılanların yüzde 51’i aşı olacağını söylerken, yüzde 48’i ise aşı yaptırmam dedi.

AKP seçmeni, CHP seçmenine göre aşıya daha olumlu bakıyor

Araştırmanın diğer bir sonucu da, siyasi parti eğilimine göre koronavirüs aşısına bakış oldu. AKP seçmeninin yüzde 59’u, koronavirüs aşısı olacağını söylerken, CHP’lilerinse yüzde 37’si aşı olacağını belirtti. MHP’lilerin yüzde 57’si, HDP’lilerinse yüzde 55’i aşı yaptıracağım dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER