Kızılay Yardımlarını Pazarda Satmışlar: Günde 7-8 Bin Lira...

Türk Kızılayı’nın İstanbul Sancaktepe şubesinde toplanan yardımları pazarda sattıkları gerekçesiyle Emrah Aytar’ın yargılanmasına başlandı… İfadeler şok etti.

Kızılay Yardımlarını Pazarda Satmışlar: Günde 7-8 Bin Lira...

İstanbul’da, Kızılay’ın ihtiyaç sahiplerine vermek üzere topladığı mont ve kazak gibi giyim ürünlerini pazarlarda satmakla suçlanan kişiler hakkında dava açılmıştı. Dava, Kızılay’ın yardımlarının pazarlarda satıldığı iddiasına dayanan bir habere kadar uzanıyor. Kızılay Sancaktepe Şubesi eski koordinatörü Emrah Aytar ve pazarcı babası İsmail Hakkı Aytar, uzun süre Jandarma tarafından takip edildi.

100’den fazla TIR’ı depolarına sevk ettiler

İddianamede yer alan bilgiye göre Sancaktepe Kızılay şubesinde 10 yıldan uzun süredir görev yapan Emrah Aytar, babasıyla kiraladığı depolara, Kızılay TIR’larından gelen 100’e yakın sevkiyatı yönlendirdi. Depolara giren giyim ürünleri ise pazarlarda satıldı. İstanbul Çekmeköy ve Pendik dışında Tekirdağ, Kocaeli ve Edirne’de de giyim ürünleri satıldı.

Günlük 7-8 bin lira kar

Pazarlarda, kendilerine 100 ile 150 lira arasında yevmiye verdikleri yaklaşık 5 kişiye ürünleri sattıran Aytar ve oğlu, günlük 7-8 bin liraya yakın karı topladı.

Yapılan incelemede giyim ürünlerinin etiket ve barkodlarının kesildiği, sevkiyatlarınsa genellikle gece yapıldığı görüldü.

Paraları altına yatırmışlar

Jandarma ekiplerinin takibinin ardından yapılan operasyonda Emrah Aytar, babası İsmail Hakkı Aytar ve 11 kişi daha gözaltına alındı. Suçlamaları kabul etmeyen baba oğulun tutukluluğunun devamı sürüyor. Öte yandan, Kızılay yardımlarını satan çetenin, kazandığı parayı altına yatırdığı ortaya çıktı.

Aytar ve Yalçın’ın evinde 70 bin lira, 22 adet çeyrek altın, 20 adet altın küpe, 14 adet bilezik, 9 adet altın bileklik, 3 Cumhuriyet altını, 2 adet yarım altın, 1’er adet tam altın, gerdanlık, pırlanta yüzük ile 19 adet altın hesap cüzdanı bulundu.

Duruşmada avukatlar, müvekkillerinin mal varlıkları üzerindeki tedbir kararının kaldırılmasını isteyince, mahkeme başkanı sert çıktı ve “4 trilyon zarar var. Vicdanınız kabul ediyor mu?” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER