Kim, kendisine "haydut" diyen Biden'a füzelerini gösterdi!

Kuzey Kore lideri Kim, kendisini "haydut" olarak nitelendiren Biden'a gözdağı vermek için denizaltıdan atılan yeni füzelerini sergiledi. 

Kim, kendisine "haydut" diyen Biden'a füzelerini gösterdi!

Kuzey Kore lideri Kim'den kendisini "haydut" olarak anan Biden'a gözdağı geldi. Söz konusu ülkede askerî geçit töreni düzenlendi. Tören esnasında denizaltıdan atılan füzelerin sergilendiği görüldü. Törende ayrıca farklı askerî donanımların tanıtıldığı da fark edildi. Töreni seyredenler arasında Kuzey Kore lideri Kim de vardı. Askerî geçit törenin en dikkat çekici detayı denizaltıdan fırlatılmak için geliştirilen füzeler oldu. Bu füzelerden en az 4 tane olduğu görüldü. 

Amerika Birleşik Devletleri'ni (ABD) en büyük düşmanı şeklinde nitelendiren Kim'in, bu açıklamadan kısa bir süre sonra askerî geçit töreni düzenlemesi de dikkatlerden kaçmadı. Denizaltıdan atılan füzeler, Kuzey Kore'nin devlet medyasında "dünyanın en güçlü silahı" şeklinde değerlendirildi. Askerî geçit töreninde mobil kara rampalarından atılan katı yakıta sahip silahların tanıtıldığı da fark edildi. Söz konusu tören ile Kim'in, kendisini "haydut" olarak anan Biden'a gözdağı verdiği ifade edildi. 

"Başkan değişse de Kuzey Kore'ye yönelik politika değişmeyecek"

Kısa bir süre önce açıklamada bulunan Kim, ABD'nin "Kuzey Kore'nin en büyük düşmanı" olduğunu söylemişti. ABD'yi nükleer silah kapasitesine güç kazandırmakla tehdit eden Kim, sert açıklamalarda bulunmuştu. Kim, misilleme ve korunma amacıyla Kuzey Kore'nin nükleer kapasitesine güç kazandıracağını belirterek, ABD düşmanlığının üstesinden gelebilmek için silah kapasitesinin artırılmasının şart olduğunu söylemişti. Çeşitli füze testlerinin sürdüğüne dikkat çeken Kim, nükleer enerjiye sahip bir denizaltı üretiminin de sona ermek üzere olduğunu ifade etmişti. Kim, ABD'nin en büyük düşmanları olduğunu belirterek, Kuzey Kore'nin yenilikçi gelişmesinin önündeki en ciddi engelin ABD olduğunu, bu nedenle dış politikanın da söz konusu ülkeyi yenmeye yönelik olarak yürütülmesi gerektiğini söylemişti. ABD'de başkan değişse bile söz konusu ülkenin gerçek doğasının değişmeyeceğini vurgulayan Kim, ABD'nin Kuzey Kore'ye yönelik uyguladığı politikanın da hiçbir şekilde değişmeyeceğini ifade etmişti.

"Haydut" açıklaması

Biden, seçim kampanyası esnasında Kuzey Kore ile ilişkiler konusunda sert açıklamalar yapmıştı. Kim'i "haydut" olarak anan Biden, söz konusu isimle ön şartsız olarak masaya oturmayacağını da kesin bir dille ifade etmişti. Kim, Trump'ın 2017 senesinde iktidara gelmesi üzerine füze denemesi yapmıştı. Kuzey Kore lideri, şimdi de Biden yönetimi başlamadan önce denizaltıdan atılan yeni füzelerini "gözdağı" için sergiledi. 

Trump, görev süresi boyunca 3 defa Kuzey Kore lideri ile görüşmede bulunmuş, nükleer silahlanmayı bırakması durumunda Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların yumuşatılmasına ilişkin bir teklif sunmuştu. Geçen sene Ekim ayında açıklamada bulunan Biden da yalnızca nükleer silahlanmayı bırakması durumunda Kim ile görüşmede bulunacağını ifade etmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER