Kilisede mangal yaktı! O görüntü tepki çekti

Şanlıurfa'da bulunan Germuş Kilisesi'nde bir vatandaş tarafından mangal yakılması eleştirilere neden oldu. 

Kilisede mangal yaktı! O görüntü tepki çekti

Olay, Şanlıurfa'ya bağlı Dağyanı Mahallesi'nde yer alan Germuş Kilisesi'nde meydana geldi. Kaçak kazılar sebebiyle ağır tahribata uğrayan Germuş Kilisesi yine rahat bırakılmadı. Söz konusu kilisede bu kez mangal yakıldı. Lokanta sahibi olan bir vatandaş, 19'uncu yüzyılda inşa edildiği düşünülen Germuş Kilisesi'ne mangal kurdu. Kebapçı, daha önce ağır tahribata uğramış olan Germuş Kilisesi'nde meşale ile mangal yaktı. Ciğer kebabı pişirdiği görülen vatandaş, hazırladığı yemeği etrafında bulunan diğer vatandaşlara sundu. Germuş Kilisesi'nde skandal bir şekilde mangal partisi düzenlenmesi ise sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekti. 

Dağyanı Mahallesi'nde ikamet eden kişiler de Germuş Kilisesi'nde mangal partisi düzenleyen vatandaşları eleştirdi. Mahallede yaşayanlar, Germuş Kilisesi'nin kaçak kazı yapanlar tarafından ciddi derecede hasar gördüğüne dikkat çekerek, buranın restorasyon kapsamına alınmasını talep ettiler. Übeyit İnci isimli bir vatandaş, gece vakitlerinde kazı yapmak için gelen definecilere tepki gösterdi. Vatandaşların kendi çabalarıyla Germuş Kilisesi'ni korumaya çalıştıklarını belirten İnci, definecilerin söz konusu kiliseyi mahvettiğini söyledi. İnci, kebap yemek ve alkol tüketmek isteyenlerin Germuş Kilisesi'ne geldiğini kaydederek, buranın yerleşim bölgesine uzak kaldığını, bu yüzden olanları göremediklerini ifade etti. Hem definecilerin hem de alkol tüketmek ve yemek yemek isteyen kişilerin Germuş Kilisesi'ne gelmelerinin önlenmesi için çağrıda bulunan İnci, söz konusu yapı için restorasyon gerektiğini belirtti. 

Germuş Kilisesi nerede? 

Germuş Kilisesi, Şanlıurfa şehir merkezinin 10 km kuzeydoğusunda bulunan Germuş Dağı'nın eteğinde yer alan Dağyanı Mahallesi'nde inşa edilmiş. Kitabeye sahip olmayan Germuş Kilisesi'nin ne zaman inşa edildiği de bilinmiyor. 19'uncu yüzyılda inşa edildiği düşünülen Germuş Kilisesi'nin girişinde 3 tane sivri kemerli cephe var. Germuş Kilisesi, değişik vakitlerde gerçekleştirilen tadilatlarda kısmi olarak niteliğini kaybetti. Germuş Kilisesi, Göbeklitepe'ye de beş kilometrelik bir uzaklıkta yer alıyor. Germuş Kilisesi'nin yer aldığı bölgede birçok tünel ve eski yapı da var. Haliliye Kaymakamlığı, söz konusu kilisenin turizme kazandırılması için hamlede bulunmuştu. Karacadağ Kalkınma Ajansı, kaymakamlık tarafından hazırlanan "Saklı Tarih Germuş" isimli projeye onay vermişti. 

Daha önce Haliliye Kaymakamı olan Ali Yılmaz, Temmuz 2018'de yaptığı bir açıklamada, Germuş Kilisesi'nin iyi bir görüntüye sahip olması için faaliyet gösterileceğini söylemişti. Yılmaz, söz konusu kilisenin ışıklandırılması, temizliğinin yapılması, tadilat gerçekleştirilmesi ve çevre düzenlemesinin yapılması konusunda harekete geçileceğini belirterek, buranın yepyeni bir görünüme sahip olacağını ve turizm sektörüne fayda getireceğini aktarmıştı. Bu açıklamalara rağmen herhangi bir restorasyon yapılmadığı görülen Germuş Kilisesi'nden şimdi mangal görüntüleri geliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 19:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER