Kılıçdaroğlu'na tazminat davası açıldı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "sözde Cumhurbaşkanı" diyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kılıçdaroğlu'na bir kez daha tazminat davası açıldı. 

Kılıçdaroğlu'na tazminat davası açıldı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında "sözde Cumhurbaşkanı" ifadesini kullanmıştı. Bu nedenle Kılıçdaroğlu'na özellikle siyasiler tarafından sert tepki gösterilmişti. 

Bunun üzerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri hakkında suç duyurusu yapıldığı ifade edildi. 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Hüseyin Aydın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik Kılıçdaroğlu tarafından haksız ve dayanaksız iddialarda ve suçlamalarda bulunulduğunu belirtti. Aydın, Kılıçdaroğlu'nun "sözde cumhurbaşkanı" ifadesiyle Erdoğan'ın saygınlığına ve onuruna aykırı davrandığını kaydetti.

Erdoğan'ın kişilik haklarına ciddi derecede zarar verildiğini ifade eden Aydın, bu nedenle Kılıçdaroğlu hakkında bir milyon lira değerinde tazminat davası açıldığını söyledi. 

Aydın, "sözde Cumhurbaşkanı" ifadesinin "Cumhurbaşkanına hakaret etme" suçunu içerdiğine ve yasama sorumsuzluğu dâhilinde olduğuna dikkat çekerek, bu nedenle Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusu yapıldığını da ifade etti. 

Ne olmuştu?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kılıçdaroğlu, "Sözcü'yü okumuyorum, kimse bu gazeteyi almasın." diyen Erdoğan'a tepki göstermişti. Erdoğan için "sözde cumhurbaşkanı" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, bir gazetenin direkt olarak hedef gösterilmesinin ve "Okumayın" çağrısında bulunulmasının medyanın üstündeki baskıyı gösterdiğine işaret etmişti. 

Erdoğan, Ayasofya'nın uzun bir aradan sonra yeniden ibadete açılmasına geçen senenin "felaketleri" arasında yer veren Sözcü gazetesini eleştirmişti. Söz konusu gazeteyi okumadığını belirten Erdoğan, hiçbir vatandaşın para verip bu gazeteyi okumaması gerektiğini söylemişti. 

Bahçeli'den tepki gelmişti

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli, "sözde Cumhurbaşkanı" ifadesini kullanmanın millete, milli egemenlik prensiplerine ve demokrasiye hakaret olduğunu kaydetmişti. Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nun hem milli iradeye hem de hukuka yönelik savaş açtığını belirtmiş, söz konusu ismin "kötü sondan" hiçbir şekilde kurtulamayacağına yönelik ifadeler kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER