Kaz Dağları’nda Doğa Katliamı Yapan Altın Şirketi Kapadokya’da…

Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamıyla gündeme gelen altın şirketi şimdi de Kapadokya’da altın aramak için ruhsat aldı… Yöre halkı tepki gösterdi!

Kaz Dağları’nda Doğa Katliamı Yapan Altın Şirketi Kapadokya’da…

Kanadalı Centerra Gold şirketi, Enerji Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden ruhsat aldı. Kapadokya’da 1306 hektar alanı kapsayan bir alanda altın aramak için alınan ruhsatın ardından bölge halkı, şirket arama çalışmalarına başlayınca haberdar oldu. Kapadokya’da yaşayan birçok kişi bu duruma tepki gösterdi.

Kırgızistan’da siyanürle halk zehirlenmiş

Centerra Gold şirketi ile ilgili basına yansıyan haberlerde, daha önce Kırgızistan’daki çalışmalarda, altın arama faaliyetlerinde halkın siyanürle zehirlendiği iddia edilmişti. Bu gelişmenin ardından UNESCO dünya mirasında yer alan ve her sene yüz binlerce turistin uğrak noktası olan Kapadokya’da, altın arama çalışmalarına karşı binlerce kişi itiraz dilekçesi doldurdu ve madenin durdurulmasını talep etti. Siyanür endişesi ile, CİMER’e şikayet dilekçesini gönderilirken genel yanıtta ise, madenin Kapadokya sınırları içinde olmadığı ifade edildi.

Kapitülasyonlar devam mı ediyor?

CNN Türk’te programcı olan ve Nevşehirli olan Cem Seymen de, altın madenine karşı tepki gösteren isimlerden biriydi. Seymen, maden şirketinin daha önce Kırgızistan’da 5000 insanın siyanürle zehirlenmesine neden olduğunun üzerini çizdi ve bu durumun, Osmanlı dönemindeki kapitülasyonları andırdığını ifade etti. Öte yandan maden sınırları içinde yer alan Özkonak’ta Belediye başkanı Albulkadir Macit de bu duruma karşı itiraz etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER