Karne notlarına ilişkin flaş gelişme!

Türkiye'de ilkokul ve ortaokullarda birinci dönem uygulanan yüz yüze sınavların, karne notları belirlenirken geçerli olmayacağı ifade edildi. 

Karne notlarına ilişkin flaş gelişme!

Türkiye'de koronavirüsün en çok etkilediği sektörlerden biri "eğitim" oldu. Okullarda tedbir amaçlı uzaktan eğitim sistemine geçildi. Karne notlarının nasıl belirleneceği ise merak konusu haline geldi. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 25 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilen düzenlemede, birinci dönem hem ilkokullarda hem de ortaokullarda karne notları tespit edilirken herhangi bir sınav düzenlenmeyeceği, daha önce yüz yüze gerçekleştirilmiş sınavların değerlendirmeye alınacağı ifade edilmişti. Birinci dönemde hem ilkokul öğrencilerinin hem de ortaokul karnelerinin hazırlanması sürecinde, pandemi şartlarından kaynaklanan ihtiyaçlar ve öğrencilerin faydası göz önünde bulundurularak, karne notlarına ilişkin flaş bir karar alındı. 

Veliler sınav notlarının geçerli olmasını isteyebilecekler

Türkiye'de bulunan tüm şehirlere gönderilen bir yazı ile ilkokul dördüncü sınıf öğrencileri ile ortaokul öğrencilerinin birinci dönem girdiği yüz yüze sınavların karne notlarının belirlenmesi sırasında değerlendirmeye alınmayacağı ifade edildi. Fakat velilerin, 21 Ocak gününe kadar okul müdürlüklerine müracaat etmeleri durumunda karne notları belirlenirken yüz yüze yapılmış sınav notlarının geçerli olmasını talep edebilecekleri bildirildi.

Karne dağıtılmayacak

Ayrıca, koronavirüs şartları ile kamu sağlığının muhafaza edilmesi prensibi değerlendirilerek, hem ilkokullarda hem de ortaokullarda birinci dönemin sonunda karne dağıtılmayacağı ifade edildi. Öğrencilerin karnelerine dijital ortamda erişebilecekleri kaydedildi. 

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından daha önce yapılan açıklamada, birinci dönem karne notları tespit edilirken, birinci, ikinci ve üçüncü sınıflarda dönem sonu işlemlerinin yönetmelikte yer aldığı biçimiyle gerçekleştirileceği ifade edildi. İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin ise ders etkinliklerine katılımlarına ilişkin notlarının aritmetik ortalamasının alınacağı ve karne notlarının bu şekilde belirleneceği belirtildi. Beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin de ders etkinliklerine katılımlarına ilişkin notların ve proje notlarının aritmetik ortalamasının alınacağı ve böylece karne notlarının tespit edileceği kaydedildi. 

Uzaktan eğitim ne zamana kadar devam edecek?

Türkiye'de bulunan liseler, ortaokullar ve liselerde birinci dönem 22 Ocak gününe kadar sürecek. Uzaktan eğitim de aynı şekilde 22 Ocak gününe kadar sürecek. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 25 Ocak günü başlayacak olan yarıyıl tatiline ikinci dönemde bulunan 1 haftalık ara tatilin de ilave edildiğini söylemişti. Selçuk, yani ikinci dönemin 15 Şubat günü başlayacağını ifade etmişti. 15 Şubat gününden sonra güncel koronavirüs rakamlarına göre en doğru kararın verileceğini belirten Selçuk, öğretmenlerin ve ailelerin yorulduğunu ve öğrencilerin okullarını özlediğini aktarmıştı. Selçuk, okulların yüz yüze eğitime geçebilmesinde vatandaşların önlemlere ilişkin sergiledikleri tutumun son derece önemli olduğunu söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER