Kararı Duyan Soluğu SGK'da Alıyor! 5 Milyon Emekliye Her Ay Ek Ödeme

5 Milyon emekliye her ay ek ödeme yapılacak! SGK'dan Emekliye müjdeli haber geldi! 5 Milyon Emekliye müjdeli haber! SGK'dan Emeklilerin merakla beklediği karar geldi. Prim ödemeleri, bayram ikramiyeleri ve Diğer ek ödemelerle ilgili karar SGK'dan geldi. İşte Emeklilere müjdeli haber!

Kararı Duyan Soluğu SGK'da Alıyor! 5 Milyon Emekliye Her Ay Ek Ödeme

Emekli maaşları özellikle 2021 yılına girerken uzun tartışmalara neden olmuştur. Bilindiği üzere emekli maaş açıklamalarından önce asgari ücret zammı resmileştirilmiştir. Bu durum pek çok kişi tarafından yeterli bulunmadığından emekliler zam haberini beklemeye başlamışlardır.

Emekli maaşlarının kesinleşmesi ise enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte gerçekleştirilmiştir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gönderilen teklifler neticesinde son kararı vermiştir. Bu kapsamda emekliler yine oransal bazda maaş zam hakkı kazanmıştır. Fakat akıllarda;

 • İntibak zammı gelecek mi,
 • Ek ödemeler ne kadar olacak,
 • Seyyanen zam uygulanacak mı soruları kalmıştır.

Milyonlarca emekli özellikle intibak zammı hakkındaki son açıklamaları beklemektedir.

5 Milyon Emekliyi İlgilendiren O Karar!

Emekli maaşlarının kesinleşmesi ile alakalı olarak sadece aylık maaş ödemeleri belirlenmemiştir. Aylık oranlarından sonra;

 • Prim ödemeleri,
 • Bayram ikramiyeleri,
 • Diğer ek ödemeler de kesinlik kazanarak emeklilere sunulmuştur.

İntibak düzenlemesi ise sayılan konu başlıklarının içine girmemiştir. Zira bu düzenleme geçtiğimiz yıllar içerisinde yapılmıştır. Ancak düzenlemeden 2000 yılından önce emekli olan vatandaşlar istifade edebilmiştir. Bu da o kapsama giren emeklilerin maaşlarında ek ödemenin görülmesi anlamına gelmektedir. Diğer yıllarda emekli olan vatandaşlar için ise henüz bir düzenleme yapılmış değildir. ancak gelen itirazlar sonrasında yetkililerin harekete geçmesi beklenmektedir.

Emekliler Aylık Olarak Ek Ödeme Alacak

Emekliler için intibak düzenlemelerinin yapılması demek ek ödemelerin temin edilmesi demektir. Bu kapsamda bir emeklinin var olan maaşına 355 TL’ye kadar zam yapılabilecektir. Ek ödeme kapsamında yapılacak olan zamlar emeklilerin yaşadıkları geçim sıkıntısını da rahatlatacaktır. Emeklilere intibak yasası adı altında;

 • Sağlık ödemeleri,
 • Taban emekli aylıkları alanlarında düzenlemeler yapılmaktadır.

Ne yazık ki bazı emekli aylıkları asgari ücretin altında kalmaktadır. Düzenlemeler minimum emekli aylığının asgari ücretle eşdeğer olarak belirlenmesini de içermektedir. Bu kapsamda emeklilerin destek ödemeleri de hesaba katıldığında aylık kazançlar daha yüksek rakamlardan oluşacaktır. Düzenlemelerin resmiyet kazanması halinde minimum rakamların da açıklaması beklenmektedir.

Emeklilerin Maaşları Yeniden Düzenlenecek!

5 milyon emekliyi doğrudan ilgilendiren 2021 intibak düzenlemesi kapsamında belirlenen maaşlarda da güncellemeye gidilecektir. Maaşların güncellenmesi ise herkese aynı emekli maaşının verilmesi demek değildir. Çünkü emekli maaşları kişilerin nereden emekli olduklarından ne kadar prim ödediklerine kadar farklı değişkenlerden belirlenmektedir. Burada sadece var olan maaş tutarlarının arttırılacağından bahsedilmektedir.

Memur konfederasyonları toplu iş sözleşmesi görüşmesi sırasında taleplerini iletmiş durumdadır. Buradan da görüldüğü gibi intibak;

 • SSK emeklileri,
 • Esnaf Emeklileri,
 • Memur emeklileri için ortak bir çözüm noktasıdır.

Gündemde olmasına karşın resmi makamlar tarafından açıklama gelmiş değildir. Açıklamaların gelmesi için öngörülen bir tarih de bulunmamaktadır. Yine de uzmanlar tarafından konuya olumlu şekilde yaklaşılmaktadır. Bu da açılama bekleyen emeklilerin umutlu şekilde hareket etmelerini sağlamaktadır.

İntibak Zammı Ne Zaman Kesinleşecek?

İntibak zammı açıklamalarının gelmesi için ne kadar süre beklenmesi gerektiği henüz bilinmemektedir. Öncelikle salgın yüzünden olağanüstü şartlar yaşanmaktadır. Gerek bakanlık gerekse meclis görüşmeleri sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Hijyen şartları da işin içine alındığı için toplantılar arasında bekleme süresi de dahil edilmektedir.

Bu çerçeveden değerlendirildiğinde asgari ücret zamlarının neden geç açıklandığı da ortaya çıkmaktadır. Yine de intibak düzenlemesi hakkında resmi bir açıklama gelmesi halinde içerikler anında yenilecektir. Böylelikle 5 milyon emekli maaşları hakkında son durumu öğrenebilecektir. Olası başvuru sistemlerinin açıklanması halinde de aynı yol izlenecektir. Bu da başvuru tarihlerinin kaçırılması ihtimalini ortadan kaldıracaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Kaan Pamuk
Hüseyin Kaan Pamuk - 2 hafta Önce

Emekli aç! En az 2800 olmalı

SIRADAKİ HABER