Karar bozuldu! Kadir Şeker davası tekrar görülecek

Konya'da şiddete maruz kalan Ayşe Dırla'yı kurtarmak isterken çıkan arbede esnasında Özgür Duran'ın ölümüne yol açan Kadir Şeker hakkında 12,5 yıl hapis cezası verilmişti. Kararın bozulduğu ve davanın tekrar görüleceği öğrenildi. 

Karar bozuldu! Kadir Şeker davası tekrar görülecek

Olay, Konya'nın Selçuklu ilçesinde 5 Şubat 2020 tarihinde meydana gelmişti. Özgür Duran'ın Piri Reis Parkı'nda Ayşe Dırla'ya küfür ettiğini ve şiddet uyguladığını gören Kadir Şeker, duruma müdahalede bulunmak istemişti. Kadir Şeker, arbede esnasında kalbinden bıçakladığı Özgür Duran'ın ölümüne sebep olmuştu. İlk olarak "kasıtlı olarak adam öldürme" suçlamasıyla 14 Ekim 2020 tarihinde müebbet hapis cezasına çarptırılan Kadir Şeker'in cezası haksız tahrik sebebiyle ilk olarak 15 yıla, daha sonra iyi halden 12,5 yıla düşürülmüştü. Kadir Şeker'in tutuklanması ise kamuoyunda tepkilere neden olmuştu. Kadir Şeker'in kurtarmaya çalıştığı Ayşe Dırla ile dini nikahlı olduğunu iddia ettiği Murat Hanlı, 29 Ekim 2020 tarihinde 900 gram eroinle yakalanmıştı. Tutuklanan Ayşe Dırla, uyuşturucu kullanmadığını ileri sürmüştü. Murat Hanlı'nın uyuşturucu kullandığını belirten Ayşe Dırla, dini nikahlı eşinin eve paketle geldiğini, kendisinin ise bu duruma kızdığını, uyuşturucuyu geri götürürken de polis ekipleri tarafından yakalandıklarını söylemişti. 

Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Kadir Şeker hakkında verilen karar bozuldu. Kadir Şeker'e ilişkin yargılamanın tekrar gerçekleştirilmesi için dosyanın geri yollandığı öğrenildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun da davaya katılım göstermesi talep edildi. Arbede esnasında kalbinden bıçaklanarak öldürülen Özgür Duran'ın ailesinin "Kadir Şeker'in kiralık katil olduğuna" dair iddiasının ardından suç duyurusu yaptığını hatırlatan Bölge Adliye Mahkemesi, bu durumun da araştırılmasını talep etti. 

"Bıçaklamaya gerek yoktu"

Verdiği ilk ifadede Kadir Şeker tarafından kurtarıldığını belirten Ayşe Dırla, daha sonra yaptığı açıklamada, olayın yaşandığı gün Özgür Duran'ın alkollü olduğunu ve kavga ettiklerini söylemişti. Ayşe Dırla, Özgür Duran'ın Piri Reis Parkı'nda kameriyeyi yumrukladığını, bunun üzerine Kadir Şeker'in "Niye kadına rahatsızlık veriyorsun?" diye sorduğunu ve ikisi arasında arbede çıktığını ifade etmişti. Bıçaklamayı gerektirecek bir şey yaşanmadığını ileri süren Ayşe Dırla, darp edilmediğini ve vücudunda herhangi bir darp izinin bulunmadığını söylemişti. 

"Dayanamadım"

Kadir Şeker ise yürürken Ayşe Dırla'nın ağlama seslerine dayanamadığını ifade etmiş, Özgür Duran'a ne yaptığını sorduğunu, bunun üzerine kendisine küfür edildiğini kaydetmişti. Daha sonra Özgür Duran'a doğru döndüğünü belirten Kadir Şeker, söz konusu şahsın kendisine doğru koştuğunu, ilk olarak sağ gözüne, daha sonra da yüzüne vurduğunu söylemişti. Kadir Şeker, yüzünü elleriyle kapattığını kaydederek, son olarak Özgür Duran'ın boğazını sıktığını, geriye doğru gitmeye çalışsa da söz konusu adamın boğazını bırakmadığını ve nefes alamadığını anlatmıştı. Cebindeki bıçağı sağ eliyle açtığını ve kaçmaya çalışırken Özgür Duran tarafından hala boğazının sıkıldığını kaydeden Kadir Şeker, botunun topuğunun takıldığını ve yere sırt üstü olacak şekilde düştüğünü, Özgür Duran'ın da yanına düştüğünü söylemişti. Kadir Şeker, Özgür Duran'ın düşmesi üzerine elinde acı hissettiğini ve ayağa kalktığı zaman elinde ve bıçakta kan gördüğünü belirtmişti. Bıçağı kapattıktan sonra evine döndüğünü ve yatmak üzereyken polis ekiplerinin evine geldiğini anlatan Kadir Şeker, kendisini koruma amaçlı bıçak taşıdığını ifade etmişti. Kadir Şeker, yalnızca Ayşe Dırla'nın ağlama seslerine dayanamadığını, fiziksel bir saldırı olması durumunda yardım etmek istediğini, istemeden de olsa Özgür Duran'ın ölümüne yol açtığı için pişmanlık hissettiğini söylemişti. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2021, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER