Kabine toplantısı bugün! Sokağa çıkma yasağı kalkacak mı?

Kabine toplantısında bugün sokağa çıkma yasaklarına son verilip verilmeyeceği değerlendirilecek. 

Kabine toplantısı bugün! Sokağa çıkma yasağı kalkacak mı?

Kabine toplantısı bugün düzenlenecek. Söz konusu toplantı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığından gerçekleştirilecek. Toplantıda öncelikli olarak Türkiye'de normalleşme adımlarının atılıp atılmayacağı tartışılacak. 

Kabine toplantısında iki aydır her hafta sonu uygulanan 56 saatlik sokağa çıkma yasağının, koronavirüs vakaları üzerindeki etkileri değerlendirilecek. Türkiye genelinde alınan önlemlerin koronavirüs rakamlarına nasıl yansıdığına ve koronavirüs aşının test edilme sürecinde hangi aşamaya gelindiğine ilişkin Sağlık Bakanı Koca tarafından bir sunum gerçekleştirilecek. Bu toplantıda, koronavirüs vakalarında yaşanan azalmayla birlikte Türkiye'de normalleşme adımlarının atılıp atılmayacağı hususunda fikirler ele alınacak. Koca, ayrıca yerli koronavirüs aşısına ilişkin gelişmeleri de aktaracak.

Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkileri 

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında bilindiği üzere yeni bir dönem başladı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun bu kapsamda bir süre önce Lizbon'a gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin değerlendirmede bulunacağı ifade ediliyor. 

ABD'nin yeni başkanı Biden ile ilişkiler

Kabine toplantısında, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yeni başkanı olan Joe Biden ile kurulacak ilişkiler de değerlendirilecek. 

Reformlar

Türkiye'de hem hukuk hem ekonomi alanında gerçekleştirilecek olan reformlar da kabine toplantısında ele alınacak. 

Türkiye'de koronavirüs bilançosu

Türkiye'de hafta içi Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri akşam saat 21.00 ile ertesi gün saat 05.00'a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Cuma günü saat 21.00'da başlayan sokağa çıkma yasağı ise Pazartesi günü sabah saat 05.00'a kadar aralıksız şekilde devam ediyor. Bir süredir sokağa çıkma yasaklarının uygulanması ve kafe, restoran, lokanta ve eğlence mekânları gibi yerlerin faaliyetlerinin durdurulmasıyla birlikle vaka sayılarında ciddi derecede düşüş yaşanmaya başladı.

Türkiye'de son bir günde 9 bin 138 vaka tespit edilirken, 176 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi. Türkiye'de son bir günde iyileşen kişi sayısı 8 bin 103 olarak gerçekleşti. Türkiye'de son 24 saatte 162 bin 786 test uygulandı.

 

Büyükşehirlerde son durum

Sağlık Bakanı Koca, İzmir ve İstanbul'da son 2 hafta içerisinde koronavirüs vakalarında yüzde 40 oranında azalma yaşandığını bildirmişti. Koca, Bursa ve Ankara'da ise son iki hafta içerisinde koronavirüs vakalarının yüzde 60 oranında gerilediğini söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER