İsyana teşvikle suçlanıyor! Kritik madde onaylandı

6 Ocak Çarşamba günü gerçekleşen Kongre baskınından sorumlu tutulan Trump'a "isyana teşvik" suçlaması yöneltildi. Trump'a ilişkin azil maddesine Temsilciler Meclisi'nde onay verildi. 

İsyana teşvikle suçlanıyor! Kritik madde onaylandı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi'nde bulunan Demokratlar, 6 Ocak Çarşamba günü gerçekleşen Kongre baskını nedeniyle suçladıkları Donald Trump'a karşı kritik bir hamlede bulundu. Temsilciler Meclisi'nde yeni bir tasarı gündeme geldi. Söz konusu tasarıda bulunan azil maddesinde Trump'a, Kongre baskını sebebiyle isyana teşvik suçlaması yöneltildi. Trump'ın görevine son verilmesi talep edilen tasarı için Genel Kurul'da bir oylama gerçekleştirildi. Oylama sırasında Trump'a ilişkin azil maddesine onay verildi. Trump'ın azli için 232 kişi "Evet" oyu verirken, 197 kişi ise "Hayır" oyu verdi. Trump'ın azline Cumhuriyetçi 10 vekil tarafından "Evet" oyu verildiği görüldü. Trump, görevine son verilmesi talebiyle iki defa suçlanan ilk ABD başkanı oldu. 

Senato, Trump'ın Kongre baskınından sorumlu olup olmadığına asıl karar verecek yer olarak biliniyor. Trump'ın azline ilişkin oylamanın Senato tarafından yapılacağı tarihe ilişkin henüz bir açıklama geldi. Cumhuriyetçi Senatör, Trump'ın yargılanacağı oturumun, Biden'ın yemin töreninden önce gerçekleştirilmeyeceğini ifade etti. Yani Trump'ın Biden yönetiminde yargılanacağı netleşti. Trump'ın isyana teşvik konusunda suçlu olarak bulunabilmesi için 100 senatörden en az 67'inin "Evet" oyu kullanması gerekiyor. Senato'da bulunan Cumhuriyetçilerin ciddi bir bölümünün Trump'ın Kongre baskınında suçlu olmadığına yönelik bir oy vereceği belirtildi. 

ABD Kongre baskını

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) başkanlık seçimlerinde hile yapıldığını ileri süren Trump, 6 Ocak Çarşamba günü Washington'a bir miting düzenlemişti. Söz konusu miting sırasında Trump, destekçilerinden Kongre binasına doğru yürümelerini istemiş ve "barışçıl" bir biçimde seslerini duyurmalarını istemişti. Mitingden kısa bir süre sonra Kongre binasına gelen Trump destekçileri, binada cam çerçeve ne varsa indirmiş ve güvenlik güçlerinin müdahale etmekte zorlandıkları görülmüştü. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin ofisine giren protestocular, masanın üstünde bulunan her şeyi yere fırlatmış ve Pelosi'nin kürsüsünü alıp götürmüşlerdi. 

Protestocular ile başa çıkamayan güvenlik güçleri, bir kadını göğsünden vurarak öldürmüş ve 3 protestocunun daha yaşamını yitirdiği öğrenilmişti. Bir polis memuru da kafasından aldığı darbe nedeniyle hayatını kaybetmiş, Kongre baskını sırasında toplam 5 kişi ölmüştü. Ülkenin yeni başkanı olan Biden, söz konusu baskını "başkaldırı" olarak değerlendirmişti. Biden, Kongre binasını teröristlerin bastığını söylemişti. Ülkede hala devam eden gerilim nedeniyle gözler 20 Ocak günü yapılacak olan Biden'ın yemin törenine çevrilmişti. Yemin töreni sırasında çıkabilecek muhtemel olaylara karşı Kongre binasına Ulusal Muhafızlar gönderilmiş ve sosyal medyada yayılan bir fotoğrafta askerlerin yerlerde uyudukları görülmüştü. 

Öte yandan, Trump'ın görevine son vermesi için Başkan Yardımcısı Pence'e çağrı yapan bir tasarıya Temsilciler Meclisi'nde onay verilmişti. Pence'ten Anayasa'nın 25'inci ilave maddesini işletmesi istenmişti. Fakat oylamadan önce bir mektup gönderen Pence, böyle bir niyetinin olmadığını, söz konusu maddenin ancak başkanın sağlık sıkıntıları nedeniyle görevini sürdürememesi durumunda işletilmesi gerektiğini söylemişti. Pence, "Trump, başkanlık seçim sonuçlarını reddetmemi istedi. Nasıl bu istediği kabul etmediysem Temsilciler Meclisi'nin oyunlarına da izin vermeyeceğim." demişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER