İşte ABD'nin yeni normali!

6 Ocak günü Kongre baskını ile sarsılan Washington'da alınan sıkı tedbirlerin "yeni normal" olacağı belirtildi. 

İşte ABD'nin yeni normali!

6 Ocak günü Trump destekçileri tarafından Kongre binasının basılması üzerine Washington'da alınan sıkı tedbirler devam ediyor. 20 Ocak günü ülkenin yeni başkanı olan Biden'ın yemin töreni için güvenlik tedbirleri iyice artırıldı. Muhtemel protesto gösterileri sebebiyle Ulusal Muhafızlar'ın Washington'da konuşlandırıldığı görüldü. Sayısı 20 bini geçen Ulusal Muhafızlar'ın başkent sokaklarında kontrolü sağladıkları fark edildi. Kongre binasının çevresine çitler yerleştirildi. Öte yandan, Washington'ın farklı bölgelerinde zırhlı araçların beklediği görüldü. 

Ülkeyi sarsan Kongre baskınından sonra alarm duruma geçilen başkentte Belediye Başkanı Bowser, konuya ilişkin açıklamada bulundu. Bowser, Biden tarafından düzenlenecek olan yemin töreninin ardından da Washington'un güvenliğini sağlamak amacıyla sıkı tedbirlerin devam edeceğini belirterek, bu durumun "yeni normal" olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bowser, güvenlik ve istihbarat birimlerinin Amerikan halkına karşı ciddi tehditlerle mücadele etmek durumunda kalabileceğini ifade etti. 

Ne olmuştu?

Amerikan medyası, 6 Ocak günü gerçekleşen Kongre baskınında Trump destekçileri tarafından Başkan Yardımcısı Pence'in hedeflendiğini iddia etti. Pence'in, Kongre binasından çıkarıldığı güzergâh sayesinde Trump destekçileri tarafından görülmediği ileri sürüldü. Kongre baskınına ilişkin yeni bir açıklamada bulunan Temsilciler Başkanı Pelosi, masumiyetin artık yitirildiğini söyledi. Pelosi, 6 Ocak günü gerçekleşen baskın sırasında protestoculara yardımcı olan Kongre mensuplarını kovuşturmaya gereksinim olabileceğini ifade etti. 20 Ocak günü başkanlık için yemin edecek olan Biden ise "Korkmuyorum." demişti. 

Başkanlık seçimlerini Biden'a karşı kaybeden ve her fırsatta seçimlere hile karıştığına ilişkin iddialarını tekrarlayan Trump, 6 Ocak günü Washington'da destekçilerini bir araya getirmek için bir miting düzenlemişti. Destekçilerine "Kongre binasına yürüyeceğinizin farkındayım." diyen Trump, "Yurtsever ve barışçıl şekilde sesinizi duyurun." çağrısında bulunmuştu. Trump'ın konuşmasının ardından Kongre binasının önünde büyük bir kalabalık meydana gelmişti. Trump destekçileri Kongre binasında ne kapı ne cam bırakmış, güvenlik güçlerini köşeye sıkıştırmıştı. Hava Kuvvetleri görevlisi bir kadın göğsünden vurularak öldürülmüş, daha sonra 3 protestocu daha yaşamını yitirmişti. Bir polis memuru da kafasına aldığı darbeyle hayatını kaybetmişti. Biden, yaşanan olayların başkaldırı olduğunu söylemişti. ABD'ni yeni başkanı Biden, söz konusu baskını gerçekleştirenlerin terörist olduklarını söylemişti.

Eylemcilerin Pelosi'nin odasına girerek ortalığı dağıttıkları ve kürsüsünü çaldıkları anlara dair görüntüler ortaya çıkmıştı. Trump'ın görevinin sonlandırılması için Pence'e çağrıda bulunan tasarı Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmış ancak Pence daha önce yaptığı açıklamada bunun Anayasa'ya aykırı olduğunu ve bir başkanın yalnızca sağlık sorunları yaşaması üzerine Anayasa'nın 25'inci ilave maddesinin uygulanması gerektiğini söylemişti. Pence, Temsilciler Meclisi'nin siyasi oyunlarına müsaade etmeyeceğini söylemişti. Biden'ın 20 Ocak günü yemin edecek olması nedeniyle Kongre binasında görevlendirilen askerlerin yerlere uyuduklarına dair görüntüler ortaya çıkmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2021, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER