İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi yapmayan toplu taşıma kullanamayacak!

Koronavirüsle mücadele kapsamında İstanbulkart’ına HES kodu tanımlamayan kişilerin 15 Ocak’tan itibaren seyahat kartları geçersiz sayılacak ve toplu taşıma kullanmasına izin verilmeyecek.

İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi yapmayan toplu taşıma kullanamayacak!

Koronavirüs salgını ile mücadele için alınan önlemler kapsamında İstanbul’da 15 Ocak’tan itibaren toplu taşımalarda HES kodu kullanımı zorunlu olacak. HES kodunu İstanbulkart ile eşleştirmeyen vatandaşlar İETT toplu ulaşım araçlarını kullanamayacak. İstanbulkart’a HES kodu tanımlaması Hayat Eve Sığar uygulaması, SMS veya e-devlet yolu ile yapılabilecek.

İSTANBULKART HES KODU EŞLEŞTİRME

İstanbulkart’ına HES Kodu tanımlaması yapmak isteyen kişilerin HES Kodu’na sahip olması gerekmektedir. Haberimizin devamında, “HES Kodu Nasıl Alınır?” sorusunun cevabını da detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Vatandaşların https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesine girerek Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya SMS ile alınan HES Kodunu, kişisel bilgilerini ve telefon numarasını siteye girmesi gerekmektedir. Bu işlemleri tamamlayan kişiler HES kodunu İstanbulkart’ına başarılı bir şekilde tanımlamış olacaktır. İstanbulkart’ı HES kodu ile eşleştirmenin bir diğer yolu ise İstanbulkart Mobil uygulaması üzerinden yapmaktır. İstanbulkart Mobil uygulaması telefonunda olan kullanıcılar, uygulamaya girdiklerinde gerekli yönlendirmeleri takip ederek kolayca HES kodunu İstanbulkart’ına tanımlayabilecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre, covid-19 tanılı olan veya temaslı olduğu için izolasyonda olması gerektiği halde şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanan kişilerin bilgileri tespit edilip ilgili makamlarla paylaşılacak. Koronavirüs tanılı hastaların, taşıyıcı kişilerin ya da bu kişilerle temas eden kişilerin toplu ulaşım kullanımına geçici olarak engel olunacak.

SON TARİH 15 OCAK 2021

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan kararlar kapsamında, 15 Ocak 2021’den itibaren, HES kodu eşleştirmesi yapılmamış İstanbulkartlar geçersiz hale gelecek ve koronavirüs riski taşıyan yolcular, şehir içinde toplu taşıma kullanamayacak.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu almak isteyen vatandaşların "Hayat Eve Sığar" mobil uygulamasını indirerek "HES kodu işlemleri" bölümüne girip "HES kodu oluştur" butonuna tıklaması gerekmektedir. Ardından, kodun kullanım süresinin seçilmesi gerekmektedir. Vatandaşlara önerimiz kullanım süresini “süresiz” olarak seçmeleridir. Böylece tekrar tekrar kod almalarına gerek kalmaz. Kod kullanım süresinin seçilmesiyle birlikte HES kodu oluşturulur.

Dileyen vatandaşlar Hayat Eve Sığar uygulamasından dilediği kadar kod üretebilir, üretilen kodun süresini seçebilir, HES kodunu paylaşabilir veya silebilir. Aynı zamanda, hangi kodun hangi kurumla paylaşıldığını Hayat Eve Sığar uygulamasından görmek mümkün.

SMS İLE HES KODU ALMA

Hayat Eve Sığar uygulamasının yanı sıra SMS yöntemiyle de HES kodu alınabiliyor. SMS yoluyla HES kodu almak için telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girmeniz gerekiyor. Mesaj kısmına HES yazıp aralarında birer boşluk bırakarak T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve kodun geçerli olacağı gün sayısını yazıp 2023’e SMS atarak HES kodu alabilirsiniz. Kişi, kod kullanım süresini belirtmediğinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılmaktadır.

Örnek HES Kodu SMS’i

15 gün geçerli HES kodu almak için: HES 1234567890 1234 15

E-DEVLET İLE HES KODU ALMA

E-devlet üzerinden de HES kodu alabilirsiniz. e-Devlet’te Sağlık Bakanlığı HES Kodu Üretme ve Listeleme bölümüne giriş yaparak HES kodu üretebilir, HES kodunuzu silebilir, HES kodunuzu sorgulayabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER