İstanbulkart'a HES Kodu Yükleme Nasıl Yapılır?

15 Ocak 2021 tarihi itibari ile İstanbulkart'a HES Kodu yüklemesi yapmayan vatandaşlar, ulaşımdan yararlanamayacak. İşte o haber ve detayları.

İstanbulkart'a HES Kodu Yükleme Nasıl Yapılır?

Alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren İstanbul'da toplu taşıma kullanan kişiler İstanbulkart'ına HES Kodu tanımlayamadığı takdirde ulaşımı kullanamayacak.

İstanbulkart'ınızı kullanabilmeniz için HES Kodunu tanımlamanız gerekiyor. Peki, HES Kodu nasıl alınır ve İstanbulkart'a nasıl tanımlanır.

Öncelikle HES Kodunu bir kaç farklı seçenekte alabilirsiniz,Hayat Eve Sığar uygulaması ile, E-devlet üzerinden ve Sms ile HES Kodunuzu alma şansına sahipsiniz. Bu yollardan herhangi birini seçip aşağıda yazılı olan adımları tek tek izlemeniz durumunda kolay bir şekilde HES Kodunuzu alabilir ve İstanbulkart'a tanımlama işemini yapabilirsiniz.

HES KODU ALMA İŞLEMİ

Öncelikle Hayat Eve Sığar uygulamasını telefonlarınıza indirmeniz gerekmektedir. Uygulamayı indirdikten sonra uygulama üzerinden 'HES Kodu İşlemleri' bölümüne girmeniz devamında 'HES Kodu Oluştur' ikonuna tıklamanız gerekmektedir. Ekranda karşınıza çıkan Kod kullanım süresi seçmeniz gerekir seçtikten sonra Kod oluşturulur.

E-devlet üzerinden HES kodu alma

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden alabilmeniz için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme uzantısından kolay bir şekilde HES Kodunuzu alabilirsiniz.

SMS ile HES Kodu Alma

HES yazıp aralarında boşluk olacak şekilde sırası ile T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023'e kısa mesaj ile yollanır.

İSTANBULKART'A HES KODU TANIMLAMA NASIL YAPILIR?

Eğer yukarıda yazılı olan adımları birer birer uygulayıp HES Kodunu aldıysanız eğer, https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ uzantısına giderek sayfanın aşağıda bulunan bölümü doldurmanız gerekiyor.

İstanbulkart'a HES Kodu

T.C. Sağlık Bakanlığı koronavirüs önlemleri kapsamında toplu ulaşıma kullanacak olan vatandaşlardan HES kodu paylaşımı talep edilmektedir. İstanbulkart’ınız ile HES kodunuzu eşleştirmek için aşağıda yer alan bilgileri eksiksiz doldurarak kaydet butonuna giderek, tıklamanız gerekmektedir.

Öncelikle;

Kişisel bilgilerinizi ekranda yer alan boşluklara doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Sonrasında İstanbulkart'ınızın üzerinde bulunan kart numarasını giriniz.

Son olarak ise almış olduğunuz, HES kodunu giriniz, belirtilen şartları onaylamanızın ardından kaydet butonuna tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2021, 18:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER