İstanbul’da 2 Milyon Liraya ‘Mezar’ Satıyorlar

İstanbul'da mezarlıkların doluluk oranının yükselmesi, fırsatçıların olaya dahil olmasına neden oldu. Şehirde bir mezarlık için 2 milyon TL isteyenler var...

İstanbul’da 2 Milyon Liraya ‘Mezar’ Satıyorlar

Milyonlarca nüfusu, kısıtlı mezarlık alanları ve her yıl on binlerce kişinin yaşamını yitirmesi ile İstanbul, mezar yeri bulmanın gitgide zorlaştığı bir yer haline geldi.

İstanbul’da mezarlık yeri bulmak gitgide daha zor bir hal alırken, şehrin en eski mezarlıkları arasında olan Edirnekapı, Zincirlikuyu ve Karacaahmet gibi mezarlıklarında doluluk yüzde 100’e yaklaştı. Bu da, fırsatçıların bu işten prim elde etmesine neden oldu.

2 milyon liraya mezar yeri satan var

İnternette yer alan ilanlarda birçok kişi, yüksek fiyatlara mezarlık yeri satıyor. Zincirlikuyu mezarlığında, 17 metrekare alanı bulunduğunu öne süren bir kişi, bunun için 2 milyon TL istiyor.

Mezarlık fırsatçıları, ilanlarında “yeşillik, ferah bir yerde” gibi ifadeleri kullanıyor. Diğer bir ilanda başka bir kişi, 150 bin TL istediği mezar yeri için, “Süleyan Hilmi Tunahan” hazretlerine komşu ifadesini kullanıyor. İlan sitelerinde, mezar kelimesinde arama yapıldığında bunun gibi birçok ilana denk gelebilirsiniz.

İstanbul’da mezar yerlerine zam geldi

Öte yandan İstanbul’da mezar yeri ücretlerine yakın zamanda bir zam geldi. İstanbul’da, 2021’in Nisan ayından itibaren mezar yeri fiyatları 100 TL’den başlıyor ve 37 bin 400 TL’ye çıkıyor. Bu da mezarlığa göre değişmekte. Ancak her yıl 70 bine yakın insanın hayatını kaybettiği İstanbul’da, fırsatçılar bu durumdan da fayda sağlamaya çalışıyor.

İstanbul’da kaç mezar var?

İBB Mezarlıklar Dairesi Başkanı Ayhan Koç, insanlara “Benim mezar alanım var, size satayım” denen kişilere güvenilmemesini ve bu işler için Mezarlıklar Dairesi’ne müracaat edilmesini söyledi.

İstanbul’da her yıl 70 bine yakın cenaze olduğunu belirten Koç, yıllık mezar alanı ihtiyacının 250 dönüm, yani 250.000 metre kare olduğunu söyledi. İstanbul’da 570 mezar olduğunu belirten Koç, bu mezarlıklar içinde yüzde yüz doluluğa ulaşan yerlerin olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER