İstanbul'a kar yağıyor! 

Meteoroloji'nin günlerdir yaptığı uyarılardan sonra İstanbul'da bugün sabah saatlerinde kar yağışı etkisini göstermeye başladı. 

İstanbul'a kar yağıyor! 

İstanbul'a kar yağacağına ilişkin bir süredir peş peşe uyarılar yapılıyordu. Söz konusu şehrin yükseklerinde sabah vakitlerinde kar yağışı etkisini göstermeye başladı. İstanbul'un kuzeyi, Çamlıca Tepesi, Arnavutköy ilçesi ve Sarıyer ilçesinin yükseklerinde lapa lapa kar yağdığı görüldü. 

Konuya ilişkin dün açıklamada bulunan İstanbul Valiliği, kar yağışına ilişkin şehirde alınan önlemleri tek tek sıraladı. Açıklamada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı genelgesi ile İçişleri Bakanlığı genelgesinin gerekli kurumlara, belediyelere ve kaymakamlıklara iletildiği ve tedbirlerin hızlı bir şekilde alındığı ifade edildi. İstanbul'da 15 Ocak Cuma günü kar yağışının etkili olmasının öngörüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, bugün sabah vakitlerinde şehirde genel olarak karla karışık yağmur beklendiği ifade edildi. Açıklamada, daha sonra etkili olacak kar yağışının da öğle vakitlerine kadar süreceği belirtilerek, 16 Ocak Cumartesi günü ise öğle vakitleri itibarıyla karla karışık yağmurun etkili olacağı, akşam vakitleri itibarıyla da kar yağışının beklendiği kaydedildi. 17 Ocak Pazar günü yoğun kar yağışının etkili olacağı ifade edilen açıklamada, 18 Ocak Pazartesi günü akşam vakitlerine kadar aralıklı olacak şekilde kar yağışının beklendiği aktarıldı. 

"Mecburi olmadıkça özel araçla yola çıkmayın"

Açıklamada, kar yağışının etkisini gösterdiği zaman dilimlerinde vatandaşların mecburi bir durum olmadığı sürece özel araçlarını kullanarak yola çıkmamaları gerektiği belirtilerek, özel araçlarıyla trafiğe çıkan vatandaşların kesinlikle çekme halatı, takoz, zincir ve kar lastiği kullanmalarının önem arz ettiği kaydedildi. Vatandaşların araçlarına teknik bakımdan çeşitli kontrolleri yaptırmaları gerektiği ifade edilen açıklamada, vatandaşların trafik kurallarına mutlaka riayet etmeleri gerektiğine dikkat çekildi. Açıklamada, acil yardım araçlarının gereken yerlere hızlı bir şekilde varabilmeleri için vatandaşların emniyet şeritlerini kullanmamaları için çağrıda bulunularak, yoğun trafiğin mevcut olduğu vakitlerde alternatif güzergâhlara başvurulması gerektiği belirtildi. Arıza gibi durumlarda vatandaşların araçlarından hiçbir şekilde ayrılmamaları ve 155, 159 ve 159 gibi hatlar ile irtibat kurmaları gerektiği kaydedilen açıklamada, elektrik ve su kesintisi, ısınma gibi gereksinimlerin karşılanması sırasında vatandaşların dikkatli olmaları için çağrı yapıldı.

"Binaların giriş ve çıkışlarını temizleyerek yardımcı olabilirsiniz"

Açıklamada, iş yeri sahiplerinin ve apartman yöneticilerinin mümkün olduğunca binaların giriş ve çıkışlarında biriken karları temizleyerek ekiplere yardımcısı olması gerektiği belirtilerek, düşük hava sıcaklıklarının yaşandığı günlerde yaşlıların, çocukların, hamile kadınların, akciğer rahatsızlığı ve kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin mecburi olmadıkça evden çıkmamaları gerektiği ifade edildi. Soba bulunan evlerde soba yakılması ve baca temizlenmesi esnasında vatandaşların dikkatli olmaları gerektiği aktarılan açıklamada, bu durumun can ve mal güvenliği açısından çok önemli olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, gerekli durumlarda vatandaşların "0212 455 56 63" ve "0212 444 25 66" telefon numaraları ile irtibata geçebilecekleri ifade edildi. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2021, 00:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER