İstanbul'a bir uyarı daha: "Yoğun" kar geliyor!

İstanbul'a 17 Ocak Pazar günü için "yoğun" kar uyarısında bulunuldu. Öte yandan, bugün megakentin Anadolu Yakası'nda kar yağışı etkili olmaya başladı.

İstanbul'a bir uyarı daha: "Yoğun" kar geliyor!

Türkiye genelinde 15 Ocak Cuma günü itibarıyla hava sıcaklıkları giderek azalmaya devam edecek. 18 Ocak Pazartesi günü itibarıyla hava sıcaklıklarının mevsim normallerine göre düşük olacağı tahmin ediliyor. İstanbul'da bugün hava sıcaklığının 3 derece seviyesinde olması bekleniyor. Sonbahar mevsiminin yağışsız geçmesinden sonra bir süredir yağmurun etkili olduğu İstanbul'da heyecanla beklenen kar yağışı başladı. Bugün Anadolu Yakası'nda etkisini göstermeye başlayan kar yağışının, 17 Ocak Pazar günü yoğun bir hale geleceği tahmin ediliyor. 

AKOM tarafından yapılan açıklamada, gece saatleri itibarıyla İstanbul'un Sibirya'dan gelen soğuk hava dalgasına kapılması bekleniyor. İstanbul'da 16 Ocak Cumartesi günü aralıklı olarak kar yağışının etkili olacağı tahmin ediliyor. 17 Ocak Pazar günü ise kuzeyden esmesi beklenen rüzgârın şiddetini artırmasıyla birlikte kar yağışının yoğunlaşacağı öngörülüyor. Hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşmesiyle beraber don ve buzlanmanın gerçekleşebileceği ifade ediliyor. 20 Ocak Çarşamba gününe kadar kar yağışının aralıklı olarak sürebileceği belirtiliyor. 

Genel hava durumu

Ankara'da dün sabah vakitlerinde etkisini gösteren kar yağışı sebebiyle başkent bembeyaz oldu. Ankara'da bugün hafif kar yağışı bekleniyor. Hava sıcaklığı ise 2 derece olarak açıklandı. 15 Ocak Cuma günü Bursa şehir merkezinde de kar yağışının etkili olacağı tahmin ediliyor. Yağmur geçişlerinin yaşanacağı İzmir'de hava sıcaklığı 10 derece olacak. Fakat Ege Bölgesi'nde hava sıcaklıkları 15 Ocak Cuma günü ciddi derecede azalacak. İç Anadolu Bölgesi'nde Eskişehir'de kar yağışı öğle vakitlerinden önce şiddetini artıracak. Kayseri'de kar yağışı ise akşam vakitlerine doğru şiddetlenecek. Akdeniz Bölgesi'nde sağanak yağış devam ediyor. Adana'da hava sıcaklığı 14 derece. Mersin'de tekrar dolu yağışının etkili olabileceği tahmin ediliyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer yer yağmur sürüyor. Adıyaman ve Gaziantep'te yağmurun etkili olması ve hava sıcaklığının 12 derece olması bekleniyor. 

Türkiye'ye soğuk hava dalgasının gelmesiyle birlikte Anadolu'da kar yağışı etkili olmaya başladı. Hava sıcaklıklarının Türkiye'nin güneyinde hızlı bir şekilde azaldığı görüldü. Burada kuvvetli sağanak yağışın etkili olacağı tahmin ediliyor. Antalya'da hava sıcaklığı 14 dereceye kadar gerileyecek. Alanya ve Serik'te kuvvetli yağış bekleniyor. Karadeniz Bölgesi'nde ise Bolu'dan Kastamonu'ya kadar kar yağışı var. Samsun'da kuvvetli yağış etkili oluyor. Trabzon'da akşam saatlerinde yağışlar etkisini kaybedecek. Söz konusu şehrin yaylalarında kar etkili olacak. Doğu Anadolu Bölgesi'nde ise kar yağışı sürüyor. 

İstanbul'da barajlar dolmaya başladı

İstanbul'da bir süredir etkili olan yağışlarla birlikte barajların doluluk oranı, bugün itibarıyla yüzde 26,92'ye çıktı. Istrancalar Barajı'nda doluluk oranı yüzde 97,39'a kadar yükseldi. Büyükçekmece Barajı'nın doluluk oranı yüzde 27,41'e yükselirken, Darlık Barajı'nın doluluk oranı ise yüzde 47,16 oldu. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER