İran'dan tatbikat! Balistik füzeler kullanıldı

Kuzey Kore'nin ABD'ye gözdağı vermek için düzenlediği askerî geçit törenin ardından İran da balistik füzelerin yer aldığı bir tatbikat düzenledi. 

İran'dan tatbikat! Balistik füzeler kullanıldı

Kuzey Kore, Biden yönetimine gözdağı vermek amacıyla askerî geçit töreni düzenlemişti. Şimdi de İran balistik füzelerin yer aldığı büyük bir tatbikat düzenledi. Söz konusu tatbikata "Büyük Peygamber 15" ismi verildi.  Devrim Muhafızları Genel Komutanı Selami ile Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Hacızade tatbikata katılım gösterdi. Tatbikatın İran'ın merkezinde bulunan Kevir Çölü'nde gerçekleştirildiği bildirildi. Temsili hedeflere yönelik eş zamanlı saldırıların düzenlediği tatbikatta, birçok füzenin hedeflere doğru atıldığı fark edildi. Tatbikatta karada karaya balistik füzelerin yanı sıra insansız hava araçları ve bombardıman uçakları yer aldı. 

İran tarafından düzenlenen tatbikatta orta menzilli Zülfikat balistik füzeleri, Dezful balistik füzeleri ve Zilzal balistik füzeleri denendi. Söz konusu füzelerin çıkarılabilir nitelikte savaş başlıklarına sahip olduğu ifade edildi. Atmosferin dışına yönlendirilebilen füzelerin düşman ülkelerin kalkanlarını etkisizleştirebildiği bildirildi. İran, son dönemde peş peşe tatbikat düzenlemeye başladı. Son olarak Simnan eyaletinde 5 Ocak günü yüzlerce insansız hava aracıyla saldırı tatbikatı gerçekleştirilmişti. Bu tatbikatların İsrail ve ABD ile gerilimin fazla olduğu dönemde yapılması ise dikkatlerde kaçmadı. 

13 Ocak Çarşamba günü İran, Hint Okyanusu ile Umman Denizi'ni kapsayan büyük bir alanda tatbikat düzenlemişti. Söz konusu tatbikat sırasında savaş gemileri, füzeler ve denizaltılarla askerler tarafından manevralar yapılmıştı. Öte yandan, farklı menzile sahip olan füzeler ile torpidolar da İran ordusu tarafından test edilmişti. 

ABD üslerine füze saldırısı

İran, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Irak'ta bulunan üslerine 7 Ocak günü 15 füze fırlatmıştı. İran devlet televizyonunda 80 Amerikalının öldürüldüğüne dair bilgi verilmişti. Üslerde bulunan Amerikan helikopterlerinin de ağır tahribata uğradığı belirtilmişti. Öte yandan, ABD'den gelebilecek bir misillemeye karşılık olarak vurmak üzere 100 tane hedefin tespit edildiği duyurulmuştu. İran'ın ölü sayısına ilişkin yaptığı açıklamaya ABD'li bir yetkiliden yanıt gelmişti. Söz konusu yetkili, İran tarafından düzenlenen saldırıda hiçbir Amerikalının hayatını kaybetmediğini, saldırıya ilişkin incelemelerin sürdüğünü söylemişti. Başka bir yetkili de askerlere saldırıdan önce uyarıda bulunulduğunu belirterek, söz konusu askerlerin saldırıdan önce sığınaklara girdiklerini duyurmuştu.

Pentagon Sözcüsü Hoffman tarafından yapılan açıklamada, İran'ın 7 Ocak günü Irak'ta bulunan ABD üslerine 10'dan fazla füzeyle saldırı gerçekleştirdiğini belirtmişti. Füzelerin İran tarafından fırlatıldığını kaydeden Hoffman, El Esad Üssü ile Erbil Üssü'nün hedef alındığını kaydetmişti. Hoffman, hasar tespiti yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, İran'ın olası saldırılarına karşı bütün önlemleri aldıklarını ve söz konusu ülkenin saldırı düzenleyeceğine ilişkin işaretler üzerine El Esad Üssü ile Erbil Üssü'nün teyakkuza geçirildiğini aktarmıştı. 

İran Dışişleri Bakanı Zarif, söz konusu saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, İran'ın kendi vatandaşlarını ve yetkililerini korumak için BM (Birleşmiş Milletler) Sözleşmesi'nin 51'inci maddesi doğrultusunda önlem aldığını ifade etti. Zarif, İran'ın savaş ve gerilimden yana olmadığını ama herhangi bir saldırı gerçekleşmesi halinde İran'ın kendisini koruyacağını belirtmişti. Zarif, ABD'ye yönelik saldırıların uluslararası kanunlara uygun olduğunu ileri sürmüştü. İran'ın dini lideri olan Hamaney, füze saldırılarını "ülkenin en zayıf misilleme senaryosu" olarak nitelendirmişti. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER