İngiliz turistlerin tercihi Türkiye oldu!

50 yaşın üstünde olan İngiliz turistlerin, koronavirüs aşısıyla birlikte rahatladıkları ve Türkiye'de tatil için rezervasyon yaptırdıkları tespit edildi. 

İngiliz turistlerin tercihi Türkiye oldu!

Toplu aşılamanın başladığı İngiltere'de vatandaşlar biraz olsun rahatladı. Uluslararası bir turizm şirketi olan TUI, özellikle 50 yaş üstü İngilizlerin koronavirüs aşısıyla birlikte kendilerini rahat hissettiklerini ve tatil için rezervasyon yaptırmaya başladıklarını bildirdi. Söz konusu şirket tarafından yapılan açıklamada, İngilizlerin tatil rezervasyonu için genel olarak Türkiye'ye yöneldikleri ifade edildi. Açıklamada, Aralık 2020'den beri gerçekleştirilen rezervasyonların yarısının 50 yaş üstü İngilizlere ait olduğu kaydedildi. 

Uluslararası turizm şirketinin İrlanda ve İngiltere'den sorumlu direktörü olan Flintham, 50 yaş üstü İngilizlerin tatil rezervasyonlarına yönelik yoğun talebi nedeniyle şaşkınlığa uğradığını kaydetti. Flintham, bunun koronavirüs aşısına ilişkin gelişmelere bağlı olduğunu söyledi. Online rezervasyonlarında ciddi bir artış yaşandığına dikkat çeken Flintham, insanların yaz tatilini genel olarak Türkiye, Yunanistan ve Balear Adaları'nda geçirmek istediklerini belirtti. Flintham, koronavirüs sebebiyle tatile gidemeyen İngiliz vatandaşlarının geçmiş senelere göre daha uzun zaman aralıklarında geçerli olacak şekilde rezervasyon yaptırdıklarını ifade etti. 

İngiltere'de son durum

İngiltere'de toplu aşılamaya 16 Aralık 2020 tarihinde geçilmişti. İlk olarak bakım evlerinde kalan vatandaşlara koronavirüs aşısı uygulanmaya başlanmıştı. İngiltere'de önceliğin risk altında olan kişiler ile en yaşlı vatandaşlara verileceği ifade edilmişti. Söz konusu ülkede bir hafta içerisinde iki milyon kişiye koronavirüs aşısı yapılması hedefleniyor. Aşılama sürecinin daha seri bir şekilde yürütülebilmesi için sağlık sistemine destek vermek üzere 80 bin personel daha istihdam edilmişti. 

Ulusal karantina uygulaması başlatılmıştı

İngiltere'de şimdiye dek 3 milyon 316 binden fazla insan koronavirüsle enfekte oldu. Söz konusu ülkede şu ana kadar koronavirüse yakalanan 1 milyon 503 binden fazla insan iyileşti. İngiltere'de şimdiye dek koronavirüs kaynaklı can kaybı 87 bin 295 oldu. 

Mutasyonlu koronavirüsün tespit edildiği ülkede üçüncü kez ulusal karantina uygulaması başlatılmıştı. Söz konusu mutasyonla hastalığın yüzde 70 daha hızlı bulaştığına dikkat çeken İngiltere Başbakanı Johnson, vatandaşların yalnızca alışveriş yapmak, hastaneye ve işe gitmek, spor yapmak için dışarı çıkabileceklerini, bunun dışında evden çıkmamaları gerektiğini söylemişti. Johnson, Şubat ayının ortalarına kadar ulusal karantinanın süreceğini belirterek, ilk dereceli ve orta dereceli okullarda uzaktan eğitim sistemine geçilmesine yönelik karar almış, ülke genelinde yapılacak sınavları da ertelemişti. Mutasyonlu koronavirüsün kontrol altına alınması gerektiğine dikkat çeken Johnson, bu nedenle ulusal karantinanın gerekli olduğunu ifade etmişti. Johnson, sağlık sisteminin üstündeki yükün giderek arttığına da dikkat çekmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER