İmza Toplanıyor: Trump Görevden Alınacak mı?

ABD Başkanı Donald Trump, görev süresinin bitmesine 10 gün kala ABD’de bir ilke imza atabilir. Trump’ın yeniden azledilmesi gündemde…

İmza Toplanıyor: Trump Görevden Alınacak mı?

ABD siyasetinin son yıllarda en çok tartışılan ismi, ilginç çıkışları ve kararları ile Donald Trump. Seçimi kaybetmesinin ardından, destekçilerini protestoya çağıran ve Kongre Binası önünde, binlerce kişinin baskın yapmasına ve 5 kişinin de hayatını kaybetmesine neden olan Trump’ın azledilmesi için yeni bir başvuru yapılıyor.

Financial Times: Trump yalnız bir adam

Bastırılan olayların sonrasında Kongre binasına girenler bir bir gözaltına alınıyor. Trump’ın gösterileri sağduyu ile durdurmak için bir adım atmaması da, onu iyice yalnızlaştırdı. Bakanlar ve danışmanlar görevinden istifa ederken, çok kullandığı Twitter hesabı da kapatılınca, Trump iyice sessizleşti ve yalnız kaldı. Kasım ayında yapılan seçimlerin “hileli” olmasını öne sürmesine karşın bir kanıt sunamayan Trump için, ülkenin önemli gazetelerinden Financial Times, “yalnız bir adam” yorumunu yaptı.

Trump’ın görevden alınması için imza toplanacak

Trump, daha önce red kararı çıkan azil soruşturması ile kurtulmuştu ancak görev süresinin dolmasına 10 gün kala, rakip Demokrat Parti, Trump’ın görevden azledilmesi için yeniden bir kampanya düzenliyor. Trump’ın azil süreci için, Temsilciler Meclisi’nde bir oylama yapılacak ve oylamanın sonucu senatoya gidecek. Trump, bununla birlikte azledilmesi için iki kere oy verilen ilk başkan olacak.

Trump suçlu bulunursa, 2024 seçimlerinde yeniden aday olmasının da önü kapanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER