İkinci El Otomobil Alacaklara Önemli Haber! Fiyatlar Düşecek mi? Araç Almak İsteyenlere Uzmanlardan Açıklama Yapıldı

İkinci El Otomobil alacaklar için önemli haber! MASFED başkanı 2. el otomobil fiyatlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 2021 yılına girdiğimiz şu günlerde Otomobil fiyatları ne olacak? 2. El otomobil fiyatları düşecek mi? İşte uzmanından açıklamalar.

İkinci El Otomobil Alacaklara Önemli Haber! Fiyatlar Düşecek mi? Araç Almak İsteyenlere Uzmanlardan Açıklama Yapıldı

Korona Virüs salgınıyla birlikte her sektör ekonomik açıdan dalga dalga etkilerin oluştuğu bir süreç geçiriyor. Sıfır otomobil fiyatlarının salgınla birlikte aşırı yükselmesi ve izolasyon konusunda ki gereksinimlerinde araç alımı ihtiyacını arttırması sonucu oluşmuştu. Bu durum özellikle ikinci el araçlara yoğun bir talebin oluşmasına neden olmuş, ancak burada da fiyatların hızla yükselmesi ve hatta ikinci el araç kalmamasına bile neden olmuştu. Bu nedenle araç alacak birçok kişi fiyatların düşmesini beklemeye başladı.

 2020 Yılının bitmesine birkaç gün kaldı. Bu süreçte araç almak isteyen ve bekleyen birçok kişi yeniden arayışa girmeye başladı. 2021 Yılının başlamasıyla birlikte, fiyatların daha da artacağı yönünde ki endişe, vatandaşları sene bitmeden araç alma konusunda zorluyor.

Salgının En Büyük Ekonomik Etkilerinden Biri otomobil Piyasasında Görüldü

Covid-19 küresel çaptaki etkileri üretim süreçlerini de etkiledi. Sıfır otomobil üreten fabrikaların, salgının kontrol altına alınması konusunda önlemlerin başında gelen izolasyon nedeniyle, üretim konusunda ciddi sıkıntılar yaşadılar. Bu ve birkaç başka sebep sıfır otomobillerin piyasaya arzının azalmasına neden oldu. Dolayısıyla sıfır otomobil fiyatlarında da olağandışı bir yükselme oluştu. Elbette ardından ikinci el otomobile yönelen talep arttı ve bu alanda da fiyatların hızlı bir şekilde yükselmesine neden oldu. 2020 yılı boyunca ikinci el ve sıfır araç fiyatları sürekli yükseldi. Ancak yılın son günlerinde, önlemlerin gevşetilmesi, aşı ile ilgili haberlerin artması, yatırımların daha güvenilir hale gelmesine neden oldu. Bu arada sıfır otomobil konusunda yaşanan piyasa arzı sorunu da yavaş yavaş çözülmeye başladı. Tüm bu sebepler fiyatlarda kısmi düşmelerin yaşanmasına ve fiyatların yükselmesiyle birlikte araç almak için bekleyen kişilerin de yeniden araç arayışına girmelerine neden oluyor.

MASFED Başkanından Açıklama

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç, içerisinde bulunduğumuz dönemin araç almak için uygun bir dönem olduğunu açıkladı. 2020 yılı boyunca 7 milyon aracın alım satıma tabii olduğu söyleyen Erkoç, salgın nedeniyle ikinci el araç piyasasında oluşan % 10’ a kadar yükselme, Kasım ayı itibariyle düşüşe geçti dedi. Bu düşüş yeniden ikinci el piyasasına olan ilginin artmasına yol açtığı gibi, bu talebin fiyatları kısa süre sonra yeniden arttırabileceğini kaydetti. İçerisinde bulunduğumuz dönemin, ikinci el araç alımı için en uygun dönemlerden biri olduğunu dile getirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih
Fatih - 4 ay Önce

Araç piyasası düşsün diye bekliyorum da iyi mi yapıyorum kötümü bilemedim düşen yok sabit kaldı gibi anlamadım

Misafir
Misafir - 4 ay Önce

İkinci el araçlarda stok yapan ikinci el araç stokçuları beter olun. Yaptılar stokları şimdi elinizde patladı. Şimdi fiyatlar çıkacak diye masal anlatıyorsunuz. Milletten alırken ölü fiyat satarken misli misli fiyat iyi oldu araçlar daha çok düşecek az kaldı yeni araçlar piyasaya girmeye başladı.

Mahmut
Mahmut - 4 ay Önce

Herkes kafasına göre yorum yapıyor zaten böyle yapa yapa piyasanın yükselmesini sağladınız şimdi rahat edin çünkü kimse o tenekeler o parayı vermez

Musafir
Musafir - 4 ay Önce

Piyasada düşüş filan yok ama elde kaldı alınan mallar fiyat düştü diye kandırmaca yapılıyor alan satan yok bu sahte haberlerde piyasayı manipüle edip yüksekten mal çakma derdindeler.

Dursun
Dursun - 4 ay Önce

Galericiler in yeni oyunu meymis tam alma zamaniymis tam. Tersi suan tam bekleme zamanı

İkinci elci
İkinci elci - 4 ay Önce

Siz böyle haberleri yapmaya devam edin ikinci el dahada şişsin ama müşteri nerede

Mehmet
Mehmet - 4 ay Önce

ÖTV düşerse araç fiyatları düşer ki buda Türkiye'de imkansız araç fiyatlarında 3 4 5 bin liralık indirim olabilir ama bu kimseyi sevindirmez

Kürşad
Kürşad - 4 ay Önce

Bu yıl aşı Mayıs ayından sonra ekonomi canlanır rent a car gibi şirketler sıfır arabaya yönleneceğinden ellerindekileri piyasaya sürecekler şirketlerde dahil .... otamativ sanayi 7/24 çalışıyor şuanda dışarıya ve stok yapıyorlar ... 2 el 15 yaş altı ellerinde patlayacak satmayanların 5 yaş grubu %40 düşecek 10 yaş grubu ise %50 düşecek demedi demeyin

SIRADAKİ HABER