İkinci El Araç Fiyatları Düştü Mü? Uzmanlardan Kazandıracak Piyasa Tahminleri

ÖTV düzenlemesi sonrası ikinci el araç fiyatları düşecek mi yoksa yükselecek mi herkes tarafından merak ediliyordu. 2021 yılı itibariyle piyasalara durgunluk hakimken, uzmanlar önümüzdeki günlerde ikinci el araç piyasasında yaşanacak gelişmeleri yorumladı.

İkinci El Araç Fiyatları Düştü Mü? Uzmanlardan Kazandıracak Piyasa Tahminleri

ÖTV fiyatlarının da artması ile beraber araba almak isteyen birçok kişi 2. El araba piyasası hakkında araştırma yapmaya başlamıştır. 2. El araba almayı düşünen ya da bekleyen vatandaşlar gelen zamlardan sonra kullanıcı yorumlarını oldukça dikkate almaya başlamıştır.

Dünyayı saran Covid-19 virüsünden dolayı üretim tamamen durdurulmuştur. Bunun yanı sıra etkilenen fiyatlar ise her geçen gün artarak vatandaşları 2. El araba alım satımına yönlendirmiştir. Mart ayı da dâhil olmak üzere yer alan bu olumsuz durumda ÖTV zammı da bir hayli yükselişe geçmiştir. Sıfır araba almayı düşünen ancak yer alan piyasa hareketliliğinden dolayı vazgeçen kimseler 2. El araba araştırmaya başlamıştır.

2. el araba alım üzerine birçok yorumcu bu konuyu değerlendirerek vatandaşlara hangi alanlarda alım yapması gerektiği hakkında bilgi vermiştir. Tam da bu noktada birçok yatırımcı iş adamları da piyasa da yer alan hareketlilik doğrultusunda yol gösterimi yapmaktadır.

2021 İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI

Dünyayı bir anda etkisi alan Koronavirüs kapsamında birçok tedbir de beraberinde alınmaktadır. Öyle ki sektörlerin neredeyse durma aşamasına gelmesinin yanı sıra araba piyasası da bu durumdan fazlasıyla etkilenmiştir.

Araba fiyatları hakkında yorumcular altın değerindeki bilgileri vatandaşlarla paylaşmaktadır. Bursa Oto Galericiler Başkanı Hakan Yanık 2. El araba piyasasında yaşanacağın hareketliliğin 2021 yılında da devam edeceği hakkında görüşlerini bildirmektedir.

Hakan Yanık”İkincielaraba satış ve alışlarında 2020 yılında yapılan zamlardan dolayı hareketliliğin devam edeceğini duyurdu. Bu kapsamda 2021 yılında düşüşün olmasının yanı sıra sabitlemenin bile çok büyük katkıları olacaktır” diye sözlerine devam etti.

Araba almayı düşünen birçok insanın özellikle de ikinci el modellerin, yaşı ve daha birçok özelliği de beraberinde incelemeden alım yapıldığını söyleyen Yanık, insanların bu konu üzerinde daha dikkatli olması gerektiğine de değinmiştir.

ikinci-el-arac-fiyatlari-dusecek-mi

Normal süreç içerisinde 8 yaşa kadar bakılırken günümüzde bu yaş oranı pek fazla önemli olmamaktadır. Yanık bu konu hakkında düzgün araba almak isteyenlerin pek kriterlere uygun olmadığı yönünde düşüncelerini aktarmaya devam etmiştir.

Bunun yanı sıra Otomerkezi.net CEO Muhammed Ali Karakaş, ,ikinci el piyasasını değerlendirirken bu durumun daha da artacağı hakkında ön izlenimlerde bulunmuştur. ÖTV, KDV derken artan zamlarla beraber insanların doğru bir araba bulma anlayışı fazlasıyla artmıştır.

Karakaş, alım satım işlemlerinde kişilerin daha çok yatırım amaçlı olduğunu düşünerek hareket etmiştir. Bununla beraber yatırım araç tedarikinin de fazlasıyla olacağını yer alan istatistikler kapsamında açıklamıştır. 

Aydın Erkoç ise bu konu üzerine Koronavirüs kapsamında 2. El araba fiyatlarında ciddi bir düşüklük olacağını dile getirdi. Açıklamaları ile ilgi uyandıran Erkoç, 2. El malzemelerde yaşanacak düşüşlerle beraber araba sektöründe de %10 civarı düşüş beklediğini yaptığı açıklamaların arasında eklemiştir.

Motorlu Araç Satıcıları Başkanı Aydın Erkoç, durağan olan piyasanın fabrikaların tam kapsamlı çalışmamasına bağlayarak, etkileme sebepleri konusunda ekleme yapmaya devam etmiştir. Erkoç internet aracılığı ile satışa çıkarılan ikinciel arabaların incelenmesi gerektiği hakkında da uyarılarına devam etmiştir. Şöyle ki meslek alanında pek fazla bilgisi bulunmayan kişiler alım satım oranlarında piyasa da yer alan işletmelere nazaran daha yüksek bir rakam içerisinde de belirtmektedir.

Bunun yanı sıra 2021 yılında yapılan analizler geçen seneye bakılarak inceleme yapıldığı da ön görülmektedir. Bu sayede insanlar araba alım satımları yaparken öncelikle belirli kriterler kapsamında incelemeli piyasaya fazlasıyla hâkim olması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 17:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sedat durmaz
Sedat durmaz - 7 gün Önce

Alan yok piyasa ölü fiyalar yüksek

SIRADAKİ HABER