İçler Acısı Tablo: Çaykur Tonlarca Küflenen Çayı İmha Etti

Varlık Fonu’na devredilmesinin ardından, zararı giderek artan Çaykur, yüksek alım nedeniyle depodaki onlarca ton çay küflendi ve imha edildi.

İçler Acısı Tablo: Çaykur Tonlarca Küflenen Çayı İmha Etti

Çaykur, yüksek zararın yer aldığı bilanço tabloları ile bir süredir gündemde. Yusuf Ziya Alim’in yönettiği Çaykur’da, Sayıştay denetiminin ardından ortaya çıkan rakamlar, kurumda içler acısı tabloyu gözler önüne serdi.

Kredi borçları gitgide artıyor

Çaykur’un Sayıştay raporunda, kısa vadeli kredi borçlarının ciddi düzeye ulaştığı görüldü. Çaykur’un kredi borcuna girmesinin nedeni, üretimde kullanılmak üzere yaş çay yaprağı alınması. Bununla birlikte, ödenemeyen kredi borçlarındaki artış gitgide daha ciddi bir hal alıyor. Çaykur’un kredi borcu, 2016 yılında 1,29 milyar TL seviyesindeyken, 2019 yıl ıkredi borcu 3,4 milyar TL oldu.

Küflenen çaylardan 218 bin TL zarar

Çaykur’un raporunda öne çıkan detaylar arasında, çay tokları içindeki fire oranının yüksek olması. Stokların gitgide arttığı Çaykur’da, üretim ve satış hızının aynı ölçüde olmaması, depolardaki rütubet nedeniyle çayların bir kısmının imha edilmesine neden oldu. 2015-2016 yıllarında 19 ton çay imha edildi ve bu çayların yol açtığı zarar 218 bin TL.

Dev stok

Çaykur’da paketçi çay stokları giderek artıyor. 2014 yılında Çaykur stoğu 56 bin ton olurken, 2019 yılında ise 122 bin ton oldu. Bu durum, Çaykur’un önümüzdeki yıllarda hiç çay alımı yapmasa bile ancak eritebileceği bir stoğu olduğunu gösteriyor. Öte yandan stoklanan çayların küflenme ve bozulması da bir risk.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sedat Serttaş
Sedat Serttaş - 3 hafta Önce

Bende kiraciyim ve işsizim mağdur durumdayım büyüklerimizden yardım bekliyoruz 2cocugumla ve annesi çok mağduruz TL 05377715448

Mehmet Demir
Mehmet Demir - 3 hafta Önce

Kiradayım durumum iyi değil iki çocuğum var tek ça) ışanım ve ihtiyaçın var yardıma

Ku
Ku - 3 hafta Önce

Kutbettin Kurt

Yusuf Kaygısız
Yusuf Kaygısız - 3 hafta Önce

Kiracıyım eşyalar eski di alacak durumun yok

Levent dağ
Levent dağ - 3 hafta Önce

Benide ekleyin evim yok kardeşim de kaliyom lütfen banada çok acil

Emine ertaş
Emine ertaş - 3 hafta Önce

25 binliraya çok hitiyacığımız var bizide ekleyin

Dilan Onerller
Dilan Onerller - 3 hafta Önce

Ben kirada oturuyorum eşimden arıyım 2 yaşında oğlum var çalışmıyorum lütfen banada destek verin eşyam yok yardım istiyorum

Dilan onerller
Dilan onerller - 3 hafta Önce

Lütfen benide ekleyin çok ihtiyacım var eşyam yok


SIRADAKİ HABER