İçişleri'nden flaş açıklama: İki askerimizi şehit eden Kurban Pehlivan etkisiz!

İçişleri Bakanlığı, 10-11 Ocak'ta Bitlis'te düzenlenen operasyon kapsamında etkisizleştirilen üç teröristten birinin "Kurban Pehlivan" olduğunu duyurdu. Söz konusu teröristin, 2017 senesinde Bitlis'te iki jandarma personelinin şehit düşmesine sebep olan EYP'li saldırıya katıldığı belirlendi. 

İçişleri'nden flaş açıklama: İki askerimizi şehit eden Kurban Pehlivan etkisiz!

Bitlis Sehi Ormanları kırsalında "Yıldırım Operasyonları" kapsamında kritik bir operasyon düzenlenmişti. 10-11 Ocak'ta Bitlis İl Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen operasyon sırasında üç terörist etkisiz duruma getirilmişti. Kahraman komando birlikleri ve JÖH (Jandarma Özel Harekât) ile gerçekleştirilen operasyon sırasında etkisizleştirilen üç teröristten birinin Kurban Pehlivan olduğu belirlendi. Bitlis bölgesinden sorumlu olarak çalışan "Poyraz Bulanık" kod isimli teröristin turuncu kategoride arandığı ortaya çıktı. 1 milyon liraya kadar ödülle aranan teröriste ilişkin İçişleri Bakanlığından bir açıklama geldi. 

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Bitlis'te 8 Temmuz 2017'de kahraman komando timlerinin görev değişimi sırasında PKK terör örgütü tarafından döşenen EYP'nin infilak ettiği hatırlatarak, söz konusu hain saldırı sonucu iki jandarma personelinin şehit düştüğü ve bir jandarma personelinin de yaralandığı ifade edildi. Açıklamada, söz konusu saldırıya katılanlardan birinin Kurban Pehlivan olduğuna dikkat çekilerek, böylece alçak saldırıda şehit düşen iki jandarma personelinin kanının yerde bırakılmadığı kaydedildi. 

Ne olmuştu?

PKK terör örgütü, hain saldırıyı 8 Temmuz 2017'de Hizan-Tatvan karayolunda düzenlemişti. Söz konusu saldırı Hazra Deresi mevkiinde saat 01.00 sularında gerçekleşmişti. Alçak PKK'lı teröristler, yola daha önce EYP tuzaklamış ve komando timlerinin görev değişimi sırasında EYP'yi uzaktan kumanda ile patlatmıştı. Askerî araçta bulunan iki asker ağır yaralanmıştı. Jandarma Uzman Onbaşı Halil Ateş ile Jandarma Astsubay Üstçavuş Recep İnce, Tatvan Devlet Hastanesi'ne kaldırılmış ancak söz konusu askerler şehit düşmüştü. Hain saldırı sonucu bir jandarma personeli de yaralanmıştı. 

Yıldırım Operasyonları

Türkiye'de terör ile mücadele kapsamında başlatılan Yıldırım Operasyonları dâhilinde toplam 11 bin 733 kez operasyon gerçekleştirilmişti. Bu operasyonlar sırasında 153 terörist etkisiz duruma getirilmişti. 149 terörist ölü olarak ele geçirilmiş, 4 terörist sağ olarak bulunmuştu. 90 işbirlikçi de başarılı bir şekilde yakalanmıştı. Yıldırım Operasyonları dâhilinde PKK'lı teröristlerin kullandığı 707 adet mağara, sığınak ve depo yok edilmişti. 215 adet EYP ve 399 adet el bombasının bulunduğu operasyonlar sırasında 278 adet silah, 17 bin 7 ton esrar ve 38 milyon kök kenevir bulunmuştu. Öte yandan, operasyonlar esnasında 2 ton 478 kilo patlayıcı madde de Mehmetçik tarafından ele geçirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2021, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER