Hulusi Akar: “Mağarada Alıkonulan 13 Vatandaşımız PKK Tarafından Şehit Edildi”

Pençe Kartal-2 48 teröristin ölü, 2 teröristin sağ ele geçirildiğini bildiren Akar, “Bir mağarada alıkonulan 13 masum vatandaşımızın naaşına ulaştık” dedi.

Hulusi Akar: “Mağarada Alıkonulan 13 Vatandaşımız PKK Tarafından Şehit Edildi”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, özel ve kritik bir harekat olarak adlandırdığı Pençe Kartal-2 Harekatı kapsamında 48 PKK’lı teröristin öldürüldüğünü ve 2’sinin de sağ ele geçirildiğini belirterek bölgenin terör örgütünden büyük ölçüde temizlendiğini ifade etti. Akar, “Operasyon tamamlandı. Kara ve hava unsurlarımız üslerine, kışlalarına güvenle döndü” dedi.

50’den fazla hedef tahrip edildi

Akar açıklamasında, “PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirmek, hudut güvenliğimizi sağlamak ve daha önce güvenlik nedeniyle açıklanmayan, teröristler tarafından kaçırılan vatandaşlarımız ile ilgili istihbaratı teyit etmek ve gerekli müdahalede bulunmak maksadıyla; uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak kuzeyi Gara bölgesinde 10 Şubat 2021'de 'Pençe Kartal-2 Harekatı' başlatılmıştır. Teröristlere ait barınak, sığınak ve mühimmat depoları ile sözde karargah yerlerinden oluşan 50'den fazla hedef başlangıçta hava harekatı ile başarılı bir şekilde tahrip edilmiştir” ifadelerini kullandı.

’13 vatandaşın naaşına ulaşıldı’

Kara operasyonunun başlangıcında 3 kahraman personelimiz şehit olmuş, 3 personelimiz de yaralanmıştır. Harekat boyunca 3’ü sözde üst düzey yönetici olmak üzere 48 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir. Böylece bilinen toplam 50 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ağırlıklı olarak yerli ve milli mühimmat kullanılan harekatta terör örgütünün söz konusu bölgedeki varlığına ağır bir darbe indirilmiş ve bölge kontrol altına alınmıştır.

Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde faaliyetlerimiz devam ederken, yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır. Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omuzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir. Böylece PKK’nın kalleş ve cani yüzü bir kez daha görülmüştür. Sağ olarak ele geçirilen iki teröristin verdiği ilk bilgilerde ise vatandaşlarımızın mağaraya yönelik harekatın başlangıcında sözde mağara sorumlusu terörist tarafından şehit edildikleri ifade edilmiştir. Bu arada vatandaşlarımızı şehit eden mağaradaki teröristlerin tamamı etkisiz hale getirilmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER