Hükümetten koronavirüs uyarısı: Öpüşmeyin!

Avustralya'da hükümet, koronavirüsün tükürükle bulaştığına dikkat çekerek, insanların öpüşmemeleri gerektiğine dair bir yönerge yayınladı. 

Hükümetten koronavirüs uyarısı: Öpüşmeyin!

Şu ana kadar 28 bin 665 koronavirüs vakasının tespit edildiği Avustralya'da cinsel yaşama ilişkin yayınlanan yönergeler dikkat çekti. Söz konusu yönergelerde, yeni mutasyon sebebiyle koronavirüsün daha hızlı bir şekilde bulaştığı ifade edilerek, günlük hayatta "öpüşmek" gibi eylemlerin koronavirüs tehlikesini artırabileceği, bu nedenle insanların bu tarz eylemlerden uzak durmaları gerektiği belirtildi. Dünya genelinde koronavirüsü kontrol altında tutmak için maske, el temizliği, fiziki mesafe ve karantina gibi önlemler alınırken, Avustralya'da hükümet koronavirüsün bulaşmasını engellemek için cinsel yaşama dair çeşitli yönergeler hazırladı. 

Söz konusu yönergelerde insanların önceden görüşmede bulunduğu şahıslarla, eşleriyle veya sevgilileriyle ile rahatlıkla bir araya gelebilecekleri çünkü koronavirüs kapma olasılığının düşük olduğu ifade edildi. Yeni bir insanla tanışmanın riskli olduğu belirtilen yönergelerde, insanların fiziki mesafeyi korumaları ve birbirlerine en az 1,5 metre uzaklıkta durmaları gerektiği belirtildi. Yönergelerde, koronavirüsün tükürük aracılığıyla bulaştığına dikkat çekilerek, prezervatifin koronavirüsü ve cinsellikle bulaşan diğer enfeksiyonları engelleyebileceği, bu nedenle kullanılması gerektiği ifade edildi. 

Sağlık yetkilileri, Avustralya hükümeti tarafından alınan kararı doğru bulduklarına dikkat çekerek, koronavirüse yakalanan bir insanın etrafında durmanın çok riskli olduğunu ifade ettiler. Yetkililer, öpüşmenin tükürük değişimine yol açtığını ve bu durumun bulaş riskini artırdığını belirttiler. 

Bilim insanları, daha önceden yaptıkları açıklamalarda, koronavirüs tehlikesini azaltmak için özellikle cinsellik içeren eylemler sırasında maske takılması gerektiğini belirterek, birden çok kişiyle cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiğini ifade etmişlerdi. Koronavirüs belirtisi gösteren insanlarla yakınlık kurulmaması gerektiğini kaydeden bilim insanları, ellerin yıkanması ve cinsellik içeren eylemlerin öncesinde ve sonrasında duş alınması gerektiğini söylemişlerdi. 

Avustralya'da koronavirüs bilançosu

Avustralya'da son bir günde 7 vaka tespit edilirken, şu ana kadar 28 bin 665 vaka kayıtlara geçti. Şimdiye dek 25 bin 880 kişinin iyileştiği Avustralya'da, 909 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi.

Avustralya'ya gelen güvercin ortalığı karıştırmıştı

ABD'de Oregon isimli eyalette gerçekleştirilen bir yarıştan sonra güvercin kaybolmuş, söz konusu güvercin 57 günlük bir aradan sonra Avustralya'da bir evin bahçesinde yorgun şekilde bulunmuştu. Karantina yetkilileri, Melbourne'de bir evin arka bahçesinde bulunan güvercinin yakalanmasını istemişlerdi. Avustralya Tarım Bakanlığı, söz konusu güvercinin ülkede kalamayacağını çünkü hem yabani kuş popülasyonunu hem de gıda güvenliğini riske atabileceğini bildirmişti. Bakanlık, güvercinin koronavirüs taşıma riskine sahip olduğunu, bu nedenle öldürülmesi gerektiğini duyurmuştu. Yetkililer, ortalığı karıştıran güvercinin Pasifik Okyanusu'nu geçmek için kargo gemisi ile yolculuk yapmış olabileceği ihtimalini değerlendirmişlerdi. Evinin bahçesinde güvercini bulan Celli-Bird, yetkililerin kendisinden güvercini yakalamasını istediklerini çünkü söz konusu güvercinin koronavirüs kapmış olabileceğini düşündüklerini söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER