Hollanda'da Bir Türk Daha Azaldı! Yapılan Açıklamaya Özür Geldi

16 yaşındaki genç kızın 31 yaşındaki eski erkek arkadaşı tarafından okul girişinde 8 kurşun ile öldürülmesi hakkında polis korkunç açıklamalar yapmıştı.

Hollanda'da Bir Türk Daha Azaldı! Yapılan Açıklamaya Özür Geldi

Edinilen bilgilere göre Hümeyra E. isimli 16 yaşındaki genç kız, Hollanda'da yaşıyordu. Okulunun girişinde Bekir Eraslan isimli 31 yaşındaki şahıs tarafından 8 kurşun ile vurulup hayatını kaybetmişti. Rotterdam polis şefi ise okul girişinde 8 kurşun ile vurularak ölen 16 yaşındaki genç kızın ölümü ile ilgili “Hollanda'da bir Türk daha azaldı” açıklaması yapmış ve büyük tepki toplamıştı. Türk asıllı Hümeyra E. isimli genç kızın ölümü ile ilgili yapılan dehşet verici açıklamaya özür geldi. Polis şefi Fred Westerbeke söyledikleri sebebi ile 16 yaşındaki genç kızın ailesinden ve Türk toplumundan özür dileyerek bir açıklama yaptı.

Polis şefi, Rotterdam’da bulunan bir TV programına konuk olarak katıldı ve yaşanan olay sonrasında Rotterdam polisine karşı olan güvenin azaldığını belirtti. Bunun yanı sıra sosyal medya gruplarında ırkçı konuşmalara imza atan Rotterdam teşkilatına bağlı olan polislerin, uygun bir şekilde ceza aldığı ifade edildi. Konuşmalarına hayatını kaybeden 16 yaşındaki genç kızın ailesinden ve Hollanda'da yaşamakta olan Türk toplumundan samimiyet ve içtenlikle özür diliyorum şeklinde devam eden ırkçı polis, bu olayın Türkler üzerinde etki oluşturduğunu öğrendiğini belirtti.

Yalnızca okul girişinde 8 kurşun ile vurularak hayatını kaybeden genç kızın ailesinden değil tüm Türk toplumundan da özür dileyen Hollandalı polis şefi, yapmış olduğu ırkçı ve ayrımcı ifadelerden rahatsız olan herkese bu açıklamasını yöneltti. Olaya karışan polisler için de pişman oldukları duyuruldu.

Diğer taraftan okul girişinde 8 kurşun ile 31 yaşındaki Bekir Eraslan tarafından vurularak öldürülen genç kız Hümeyra E.’nin ailesi dehşet verici açıklamalarda bulunan polislerin görevlerinden ihraç edilmesi isteklerini belirtti.

Korkunç olay hakkında yerel medyada yapılan haberlerde ise Fas asıllı Rotterdam polis teşkilatında çalışan bir polisin yapmış olduğu korkunç konuşmalar ile ilgili üst mercilere bilgi verildi. Irkçı ifadelerde bulunan polisin meslektaşları tarafından hain olarak ilan edildiği ve zorbalığa uğradığı öğrenildi.

Genç Kız Şikayette Bulunmuştu Ancak Dikkat Etmemişler

Hümeyra E. İsimli Hollanda’da yaşayan genç kız, 16 Aralık 2018 tarihinde okulundan dönerken eski erkek arkadaşı tarafından okul girişinde 8 kez kurşunlanarak hayatını kaybetmişti. Hümeyra E., öldürülmeden daha önce de eski erkek arkadaşı tarafından tehdit edildiği gerekçesi ile polise şikayette bulunmuş ancak genç kızın yapmış olduğu şikayetlere dikkat edilmemişti. Yaşanan olay sonrasında Hollandalı polisin ise “bir Türk daha azaldı” ifadesini kullandığı basına yansımış ve olay büyük tepki toplamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER