Hobi Bahçesi Yasası Resmi Gazete Yayımlandı! Hobi Bahçesine 10 Bin TL Ceza Kesiliyor

Hobi bahçesi birçok kişi tarafından aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Hobi bahçesi genel olarak kişiler tarafından organik bahçe olarak da adlandırılmasının yanı sıra kişilerin sinirini ve stresini atabileceği bir ortam olarak bilinmektedir. Kişiler ekonomik açıdan da avantaj elde edebilmek için hobi bahçeleri içerisinde diledikleri gibi sebze, meyve ve diğer birçok ürünü yetiştirebilmektedir. Zaman geçirmek açısından da iyi olduğu gibi kişilerin tamamen doğal ve organik ürünlerle beslenmesini de sağlamaktadır.

Hobi Bahçesi Yasası Resmi Gazete Yayımlandı! Hobi Bahçesine 10 Bin TL Ceza Kesiliyor

Hobi bahçeleri yasaklandı mı konusu son dönemlerde birçok kişi tarafından araştırılmaya başlanmıştır. Korona virüs salgını sebebiyle evlerine kapanmak zorunda kalan insanlar zaman geçirebilmek ve doğal üretim yapabilmek için hobi bahçesi yapmaktadır. Hobi bahçeleri kişiler için bir motivasyon kaynağı olmasının yanı sıra kaliteli zaman geçirebilmek için de avantajlıdır. Hobi bahçeleri ile ilgili yeni yasa ile birlikte birçok kişi bu konunun üzerinde durmaya başlamıştır. Yasa teklifleri incelendiğinde ise net bir çözüm hala daha bulunamasa da bilinen durum olarak hobi bahçelerinin yıkılması söz konusu değildir.

Hangi Durumlarda Hobi Bahçeleri Ceza Alır?

Kişilerin genel olarak binalarının ve evlerinin çevrelerinde sahip oldukları ortak kullanım alanları içerisine hobi bahçesi yapmasıyla ilişkin bir cezai yaptırım bulunmamaktadır. Ortak kullanım alanı olması sebebiyle hakkı olan kişiler ile görüşülerek bu durum gerçekleştirilebilmektedir. 10 bin TL para cezası yaptırımıise genel olarak verimli tarım arazilerinin hobi bahçesine dönüştürüldüğü durumlarda uygulanmaktadır.

Tarım arazilerinin bölünerek satın alındığı hobi bahçeleri genel olarak tarım işlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden de devlet tarafından uygulanan yaptırım ile birlikte bu işe girişmekte olan kişilere tespit edilmesi durumunda 10 Bin TL para cezası uygulanmaktadır. Kişiler genel olarak satın aldıkları arazileri süs havuzları, yazlık villalar gibi lüks tüketim için kullanmaktadır. Tarım arazileri üzerine yapılan bu yapılar da toprak verimliliğinden faydalanılmamasını sağlamaktadır. Hobi bahçeleri para cezası olarak da kişilere büyük bir darbe vurmaktadır ve caydırıcı olmaktadır.

Yıkım cezası ile ilgili durumlar da aktif olarak mecliste görüşülmektedir. Yasanın ve önerinin kabul edilmesi durumunda ise tarım arazilerinin hobi bahçesi olarak kullanıldığı tespit edildiğinde ise bahçe yıkılacak ve yeniden tarım arazisine çevrilecektir. Tarım arazilerinin yok edilmesine yönelik eğilimler bu tür yaptırımlar ile birlikte ortadan kaldırılmaktadır. Birçok kişi için caydırıcı durumlar söz konusu olsa da aktif olarak yasa onaylanmadığı için herkes bu durumdan istifade etmektedir. Yasa öncesinde yapılmış olsa da binalar veya yapılar tespit edildiğinde yıkılacaktır veya kişiye 10 bin TL para cezası yansıtılacaktır.

Hobi Bahçeleri ile İlgili Yasa Bilgileri

Hobi bahçesi yasal mı sorusu genel olarak son dönemlerde birçok kişi tarafından araştırılmakla birlikte tartışılmaktadır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda ise hobi bahçeleri genel olarak bir tarım arazisi üzerinde yer alıyor ise kişiye çeşitli yaptırımlar uygulanacaktır. Tespit edilme durumunda metrekare başına en az 10 bin TL para cezası uygulanacak olup gerekli görüldüğü durumlarda ise yapılar yıkılacaktır.

Yapılan çalışmanın tek amacı ise verimli tarım arazilerinin kişisel zevklere ve tasarımlara kurban edilmesinin engellenmesidir. Tarım arazileri üzerine yapılan çalışmalar hem toprak verimliliğini düşürmektedir hem de Milli geliri olumsuz yönde etkileyebilmektedir. İmar izni olmadan yapılan hobi bahçeleri tespit edildikten1 ay sonra yıkılacaktır.

Ulaşılan bilgiler ile birlikte birçok kişi hobi bahçeleri ile ilgili daha farklı kararlar almaya başlamaktadır. Devletin sıkı bir yönetim politikası ile bu konu üzerine düşeceği bilindiğinden ötürü kişiler bu yollara başvurmamayı tercih etmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER