Flaş Gelişme! Kafe, Restoran ve Lokantalar 15 Ocak'ta Açılıyor Mu?

Sosyal medyada; kafe, restoran ve lokanta gibi işletmelerin 15 Ocak'ta açılacağına dair iddialara hükümet yetkililerinden yanıt geldi. Kafe, restoran ve lokantalar ne zaman açılacak?

Flaş Gelişme! Kafe, Restoran ve Lokantalar 15 Ocak'ta Açılıyor Mu?

Kasım 2020’de koronavirüsle mücadele için alınan tedbirler kapsamında kafe, lokanta, restoran gibi işletmeler müşteri alımına kapatılmıştı. Sosyal medyada "15 Ocak'ta işletmeler HES kodu şartıyla açılacak" iddiasına hükümet yetkililerinden yanıt geldi.

KAFE, RESTORAN, LOKANTALAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milyonlarca vatandaş genelge kapsamında, aksi bir karar alınana dek uygulanmaya devam edecek olan sokağa çıkma yasağının ne zaman biteceğini merak ediyor. Hükümet tarafından yeni açıklama yapılmasını bekleyen vatandaşlar, kısıtlamalar sayesinde vaka sayısındaki gözle görülür düşüş nedeniyle sokağa çıkma yasağının sonlanmasını ve kapalı olan işletmelerin açılmasını istiyor. İçişleri Bakanlığı ise henüz kısıtlamaların kalktığına dair yeni bir karar aldığını açıklamadı. Fakat son günlerde, 15 Ocak tarihinden itibaren restoran, kafe, pastane, lokanta gibi işletmelerin HES kodu gösterilmesi koşuluyla açılacağı iddiaları medyada yer alıyor.

GEVŞEME İÇİN HENÜZ ÇOK ERKEN

Gazeteci Candaş Tolga Işık, hükümet kaynaklarından aldığı bilgiler ışığında yaptığı açıklamada, restoran, kafe, pastane gibi iş yerlerinin 15 Ocak tarihinden itibaren HES kodu şartıyla açılması gibi bir durumun henüz olmadığını belirtti. Yaptığı paylaşımda hükümet kaynakları ile görüştüğünü ve 15 Ocak'ta restoran, kafe, vb. mekanların HES kodu şartıyla açılacağı iddiasının doğru olup olmadığını sorduğunu dile getirdi. Hükümet kaynaklarının şu an için böyle bir karar olmadığını ve gevşeme için henüz erken olduğunu söylediğini aktardı.

KAFE, RESTORAN, LOKANTALAR AÇIK MI?

Yeni bir karar alınıncaya dek, koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında, hafta içi saat 21.00-05.00 saatleri arasında ve hafta sonu Cuma 21.00'den Pazartesi 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaktadır. Cuma, Cumartesi, Pazar günleri lokanta, restoran, pastane gibi işletmeler saat 10.00 ile 24.00 saatleri arasında yalnızca paket servis hizmeti verebiliyor. Hafta içi kısıtlamanın olmadığı zamanlarda vatandaşlar hem gel-al hem de online sipariş hizmetini kullanabiliyor.

Vatandaşlar, sosyal medyada yayılan 15 Ocak'tan itibaren restoran, kafe gibi işletmelerin HES kodu şartıyla açılacağı iddialarının doğru olup olmadığını merak ediyor.

15 OCAK'TAN İTİBAREN RESTORAN, KAFE GİBİ İŞLETMELERİN AÇILACAĞI DOĞRU MU?

15 Ocak tarihinde, koronavirüsle mücadele amacıyla alından tedbirler kapsamında müşteriye kapatılan işletmelerin HES kodu gösterme şartıyla açılacağı iddia edilmişti. Gazeteci Candaş Tolga Işık tarafından bu iddialarla ilgili yapılan ve açıklamaya göre, hükümet kaynaklarına dayandırdığı açıklamasında iddiaların doğru olmadığını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER