Fahrettin Koca: ‘Aşılamada Birinci Aşama Tamamlanmak Üzere’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama sürecine ilişkin olarak ilk aşamanın tamamlanmak üzere olduğunu belirtti ve yüzyüze eğitimle ilgili mesajlar verdi.

Fahrettin Koca: ‘Aşılamada Birinci Aşama Tamamlanmak Üzere’

Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından sosyal medya hesabından önemli açıklamalar yaptı. Koca, açıklamasında şunları söyledi:

"COVID-19’a karşı şu anda elimizde en güçlü iki silahtan birisi aşı, diğeri doğru bilgidir. Hem aşıyı hem de doğru bilgiyi toplumumuzda yaygınlaştırmak için gereken her şeyi yapacağız. Koronavirüs Bilim Kurulumuzla bir araya gelerek salgınla mücadelede mevcut durumu ve yürütülen çalışmaları değerlendirdik. Salgın yönetiminde “yerinde karar” döneminde olduğumuzdan geçen hafta söz etmiştim. Yerinde alınacak kararlara esas olması amacıyla bir haftalık toplam vaka sayılarının nüfusa oranlı olarak illerimizdeki durumunu gösteren haritayı yayımladık. Bu verileri her hafta düzenli olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Daha detaylı göstergelere ilişkin çalışmalar da yapılmaktadır.

‘Mutasyonlara karşı çalışma yürütülüyor’

Koca, koronavirüs pandemisinde son dönemin en önemli gündem maddelerinden olan mutant virüslerle ilgili olaraksa şunları söyledi:

"Ülkemizde tedbirlere ve kısıtlamalara uyumun etkisini hep birlikte gördük. Ancak vaka sayılarında ülke genelinde son dönemde 7-8 bin bandında bir sıkışma söz konusudur. Her gün ne yazık ki hala 100’e yakın vatandaşımızı bu hastalık sebebiyle kaybediyoruz. Normal hayatımıza dönmek için vaka sayılarını önemli ölçüde azaltmak mecburiyetindeyiz. Ülkemizde de görülen mutasyonlara karşı etkin bir çalışma yürütüyoruz. Buna rağmen bazı mutasyon türlerinin bulaşma oranı çok daha yüksek. Bu riski göz ardı etmeden tedbirlere uymaya ısrarla devam etmek zorundayız."

‘5 milyon dozdan fazla aşı yapıldı’

Koca, aşılama süreciyle ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

"Şu ana kadar ülkemize yaklaşık 800 bini ikinci doz olmak üzere 5 milyonu aşkın doz aşı yapılmış oldu. Sırası gelen vatandaşlarımız Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alarak kamu ve özel hastaneler ile aile hekimliklerinde aşılarını yaptırabilirler. Bu esnada kalabalıkların oluşmaması için olabildiğince yaygın olarak randevu verilmesine dikkat ediyoruz. Vatandaşlarımızın günün bilinen kalabalığını yaşamaksızın mesai saatleri dışında ve hafta sonlarında tüm kamu ve özel hastanelerimizden randevu alarak aşılarını yaptırabileceklerini hatırlatmak isterim."

Kontrolleri tamamlanan aşılarımız devreye girdikçe aşı takvimini hızlandırma gayreti içindeyiz. Mümkün olan en kısa sürede Bilim Kurulunun belirlediği stratejiye uygun olarak aşılamayı tamamlamayı hedefliyoruz. Bu hususta vatandaşlarımızın sağduyusu ve duyarlılığı ile güçlü sağlık alt yapımıza güvenim tamdır.

Koca, yüz yüze eğitimle ilgili olaraksa, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’ün çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı ancak bir takvim paylaşmadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER