Ermenistan huzursuz: Ortak tatbikat yapmasınlar!

Türkiye ile Azerbaycan'ın 1-12 Şubat 2021'de düzenleyeceği ortak tatbikat nedeniyle huzursuz. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, "Sınırda askerî tatbikat yapmasınlar." şeklinde bir çağrıda bulundu.

Ermenistan huzursuz: Ortak tatbikat yapmasınlar!

Türkiye ile Azerbaycan, 1-12 Şubat 2021'de "Kış 2021 Tatbikatı" düzenleyecek. Kars'ta düzenlenecek olan askerî tatbikat ile Türkiye ile Azerbaycan arasında koordinasyon ve iş birliğinin sağlanması amaçlanacak. Fakat kardeş ülkelerin düzenleyeceği ortak askerî tatbikat Ermenistan'ı huzursuz etmiş gibi görünüyor. Siviller katledilirken kılını bile kıpırdatmayan Ermenistan yönetimi, tatbikat düzenleyecek olan Türkiye ile Azerbaycan'ın barışa aykırı davrandığını ileri sürüyor.

"Düşmanca faaliyetleri sonlandırsınlar"

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nagdalyan, Türkiye ile Azerbaycan'ın düzenlediği askerî tatbikatların AGİT (Avrupa Güvenlik ve İş birliği Teşkilatı) taahhütlerine aykırı olduğunu ileri sürdü. Söz konusu ülkelerin Ermenistan'a ilişkin amaçlarının barışçıl olmadığını kaydeden Nagdalyan, kendi ülkesinin eylemlerini unutmuş olacak ki Türkiye ile Azerbaycan'a "Düşmanca faaliyetleri sonlandırın." çağrısında bulundu.

Nagdalyan, "düşmanca faaliyetlerin sonlandırılması" durumunda Dağlık Karabağ'da güvenin sağlanması için gerekli şartların oluşabileceğini ifade etti. 

Kış 2021 Tatbikatı nedir?

Türkiye ile Azerbaycan'ın düzenleyeceği ortak tatbikatın ismi "Kış 2021 Tatbikatı" olacak. Kars'ta 1-12 Şubat 2021'de gerçekleştirilecek olan "Kış 2021 Tatbikatı" ile ortak harekâtın yürütülmesi hususunda Türkiye ile Azerbaycan arasında koordinasyon ve iş birliğinin sağlanması amaçlanıyor. Söz konusu tatbikat ile envanterde mevcut olan, envantere yeni dâhil edilen ya da savunma sanayi şirketleri tarafından üretilmekte olan harp silahları ile araçlarının test edilmesi hedefleniyor. 

"Kış 2021 Tatbikatı" ile TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'nin kar kalınlığının fazla olduğu ve hava sıcaklıklarının çok düşük olduğu koşullar altında muharebe olanaklarının ve yeteneklerinin test edilmesi amaçlanıyor. Kış koşullarında yerleşme ve barınma faaliyetleri ile bakım ve ikmal çalışmalarında birliklerin eğitim düzeyinin iyileştirilmesi de söz konusu tatbikatın hedefleri arasında bulunuyor. "Kış 2021 Tatbikatı"nın bir diğer amacı ise komuta kontrol sistemlerinin denenmesi.

"Kış 2021 Tatbikatı"nda lojistik destek çalışmaları ve hava ulaştırma çalışmaları gerçekleştirilecek. Ayrıca, havadan atma harekâtı ile hava hücum harekâtı da yapılacak. Türkiye ile Azerbaycan'ın ortak düzenleyeceği tatbikatta havan takımları, topçu bataryaları ve tank bölükleri yer alacak. Öte yandan, kahraman komandolar, Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli ve nişancı timlerinin yanı sıra helikopter de bu tatbikatta bulunacak.

"Kış 2021 Tatbikatı" günümüzde düzenlenen en kapsamlı tatbikatlardan biri olacak. 

Azerbaycan zafer kazanmıştı

Azerbaycan, 27 Eylül-10 Kasım 2020 tarihleri arasında Ermenistan ile yaşadığı Dağlık Karabağ Savaşı'nda zafer kazanmıştı. Azerbaycan, savaş sırasında 286 köy dâhil yaklaşık 300 yerleşim birimini işgalden kurtarmayı başarmıştı. Bayraktar TB2 SİHA'ların karşısında iyice direnci kırılan Ermenistan ordusu, ağır kayıplar vermişti. Askerî teçhizat ve gıda bakımından sıkıntı çeken Ermenistan ordusunda askerlerden bazıları mevzilerden kaçmışlar, bazıları ise teslim olmuşlardı. En sonunda yenilgiyi kabul eden Ermenistan ise Laçın, Ağdam ve Kelbecer'den askerlerini geri çekmeyi kabul etmişti. 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2021, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER