Erken Seçim Olur Mu? 2021 Erken Seçim Şartları Nelerdir?

2021 Erken seçim iddiaları gündeme gelmeye başladı. Erdoğan ve Bahçeli'nin son dakika ev buluşmasının ardından erken seçim yapılacağı yönündeki söylentiler giderek yükseliyor. Peki erken seçim hangi şartlarda ve nasıl yapılır?

Erken Seçim Olur Mu? 2021 Erken Seçim Şartları Nelerdir?

Covid-19 pandemisiyle birlikte başlayan zor günler, ekonominin günden güne kötüye gitmesiyle de birlikte gergin bir durum yaratıyor. Döviz kuruna bağlı olarak artan enflasyon, yeni yıl maaşlarına yapılan zamların yetersizliği, devlet yardımlarında ki yetersizlik, karantina süreçleri AKP kanadını oldukça zorluyor. Hükümet karşıtı sesler yükselirken, geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı karanamesiyle Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Melih Bulu'nun atanması, tartışmaları alevlendirmişti. Diğer bir yandan ise SMA hastası çocuklar için valilik izni talep edilmesi, 75 milyon liralık Milli Piyango ikramiyesinin varlık fonuna aktarılması geçtiğimiz haftanın çok tartışılan gündem maddeleriydi.

Bu haftaya ise 26. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un açıklamaları damga vurdu. Başbuğ: "Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı almış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi, açıkça milletin siyasi iradesine de vurulacak bir darbe olurdu" ifadelerini kullandı. Başbuğ'un bu açıklamaları birçok kesim tarafından tepki aldı. Kullanılan ifadeler sosyal medyada uzun uzadıya tartışıldı.

İlker Başbuğ bu sözlere imza atmadan önce uzmanlar AK Parti'nin erken seçime gidebileceğini konuşuyorlardı. Bunun en büyük sebepleri arasında ise, AKP'nin günden güne düşüş gösteren oy oranları gösterildi. Öyle ki, 2023 yılına kadar toparlanma gözükmesse AK Parti'nin seçimleri kazanması oldukça zor gözüküyor. Bu nedenle günden güne seçmen kaybeden AKP'nin erken tedbir alarak erken seçime gidebileceği gündem maddeleri arasındaydı.

2021 ERKEN SEÇİM OLUR MU?

5 Ocak 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ittifak kurduğu MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi evinde ziyaret etti. Erdoğan'ın programında olmayan bu son dakika ziyareti, önümüzdeki günlerde büyük değişikliklerin yapılacağı yönünde yorumlandı. Ziyaret, bir çok kesim tarafından erken seçim hazırlıkları olarakta gösterildi. Pandemi nedeniyle erken seçim yapmak oldukça zor göründüğünden, erken seçim için en azından Mayıs-Haziran dönemi beklenecektir. Konu hakkındaki gelişmelerin takipçisi olacağız.

ERKEN SEÇİM ŞARTLARI NEDİR?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi öncesinde TBMM yeterli oy çoğunluğunu sağlayarak erken seçim kararı alabiliyordu. Getirilen yeni sistemle birlikte erken seçim şartları da değişti. Parlamentonun erken seçim kararı alabilmesi için gerekli oy sayısı yükseltildi. Muhalefet partilerinin mevdut düzende erken seçim yaptırabilmesi için AKP ve MHP kanadından destek alması gerekiyor. Öte yandan yeni sistemle Cumhurbaşkanlığı makamı erken seçim kararı alabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 23:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER