Erken Emeklilik Sürprizi! 9000 Gün Prim Bekleyenler 5 Yıl Erken Emekli Olabilecekler

9000 prim günü ile emekli olacakların 7200 prim günüyle emekli olabilmesi için kanun teklifi verildi. Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, emeklilik sisteminde eşitsizlik olduğunu belirterek 5 yıl erken emeklilik hakkında kanun teklifi sundu.

Erken Emeklilik Sürprizi! 9000 Gün Prim Bekleyenler 5 Yıl Erken Emekli Olabilecekler

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu tarafından meclise sunulan kanun teklifi 5 yıl erken emekliliği hedefliyor. Bakırlıoğlu 9000 prim günüyle emeklilik bekleyenlerin 7200 günde emekli olabilmesi için kanun teklifi verdi.

Verilen kanun teklifinin genel gerekçesi:

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun, yaşlılık sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları başlıklı 28. Maddesinde; "İlk defa bu Kanuna göre sigortalı sayılanlara; Kadın ise 58 erkek ise 60 yaşını doldurmuş olmaları ve en az 9000 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirmiş olması şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır. Ancak, 4.üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için prim gün sayısı şartı 7200 gün olarak uygulanır." hükmü yer almaktadır.

Kanuna göre sigortalılık süresi ve yaş şartını taşımakla beraber, hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar yani eski sistemde SSK'lı olanlar 7200 gün hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar yani eski sistemde Bağ-kur'lu olan esnaf ve sanatkarlar ile çiftçiler 9000 gün prim ödemek zorundadırlar.

Bu durum sosyal güvenlik sisteminde ve emeklilikte eşitsizliğe neden olmaktadır. Kanun teklifiyle birlikte 5110 sayılı kanunun 4 üncü maddesinin b fıkrasında sayılanlarında sigortalılık ve yaş şartını sağlamaları durumunda 7200 gün sosyal güvenlik primi ödeyerek emekli olmalarına olanak sağlayacaktır.

İlgili kanun teklifi CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu tarafından meclise sunuldu. Komisyonda görüşmeleri devam eden emeklilik teklifiyle ilgili ne gibi gelişmeler yaşanacak hep birlikte bekleyip göreceğiz. Kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda 9000 prim günü üzerinden emekli olmayı planlayanlar 7200 gün ile emekli olabilecekler. Bu da 5 yıl daha erken emekli olabilmek anlamına geliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALİ RIZA ALTINOK
ALİ RIZA ALTINOK - 3 ay Önce

Bir insan 45 yaşında emekli olamadıktan sonra neye yarar ütesine sıçayım varsın olmasın

Ali EROL
Ali EROL - 3 ay Önce

3600 günden emekli olmak istiyorum ne gii şarrlar geçerli. Öyle bir yasa varmı yada banka borçlanması oluyormu

Salıh kici
Salıh kici - 3 ay Önce

Ben yanniz eyt çıkmasını ıstiyorum artık cikartin bizim hakkibiz yeter artik eyt çıkmasını ıstiyorum artık cikartin bizim hakkibiz yeter artik eyt çıkmasını ıstiyorum

Balyoz
Balyoz - 3 ay Önce

R.İ.P emeklilik..! En sevdiğim..!

SIRADAKİ HABER