Erdoğan'dan talimat geldi! Hayvana yönelik şiddet cezasız bırakılmayacak

AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, hayvan haklarına ilişkin çalışmaların yürütüldüğünü belirterek, hayvana yönelik şiddetin cezasız bırakılmayacağı mesajını verdi. 

Erdoğan'dan talimat geldi! Hayvana yönelik şiddet cezasız bırakılmayacak

Türkiye'de son dönemde hayvana yönelik şiddetin artması tepkilere neden oluyordu. Hayvana yönelik şiddet uygulayanlara yalnızca para cezası uygulanması toplum tarafından eleştiriliyordu. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) kurmaylarına konuya ilişkin bir talimat verildi. Türkiye'de hayvan haklarına ilişkin yürütülen faaliyetlerin "yasa teklifi"ne dönüştürüldüğü bildirildi. 

AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, Meclis'te yaptığı açıklamada, hayvan haklarına ilişkin faaliyetlerin yürütüldüğünü ifade etti. Akbaşoğlu, ilerleyen süreçte söz konusu faaliyetlerin yasa haline getirileceğini belirterek, hayvana yönelik şiddetin cezasız bırakılmayacağı mesajını verdi. 

Akbaşoğlu, İnsan Hakları Eylem Planı'nın da kısa bir süre içerisinde halka duyurulacağını ekledi. 

Erdoğan ne demişti?

Erdoğan, 2018 senesinin Ekim ayında yaptığı açıklamada, Hayvan Hakları Yasası'nın hala neyi beklediğini sormuş, söz konusu yasanın derhal çıkarılması gerektiğini söylemişti. Hayvanlara yönelik şiddet uygulayan kişilere değinen Erdoğan, söz konusu kişileri "vicdansız" olarak nitelendirmişti. Erdoğan, hayvanlara yönelik şiddet uygulayan kişilerin insanlıktan nasibini almadıklarına dikkat çekti. AK Parti'li (Adalet ve Kalkınma Partisi) belediyelerin uyarılmasına yönelik talimat veren Erdoğan, hayvanların korunması ve barınaklar konusunda başkanların üstlerine düşen sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini söyledi. 

CHP'den tepki gelmişti

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Doğa Hakları Genel Başkan Yardımcısı Karaca, 24 Haziran günü gerçekleştirilen seçimlerden önce bütün siyasi partilerin Hayvan Hakları Yasası'nı ilk yasama döneminde ele alacaklarına dair söz verdiklerini ancak hükümet tarafından bu sözün tutulmadığını ifade etmişti. Karaca, 4 Ekim 2018 tarihinde hayvan haklarına ilişkin yasa teklifini Meclis'e sunduklarını belirtmiş ancak Meclis Başkanı olan Yıldırım'ın İstanbul Belediye Başkan Adayı oluncaya kadar bu meseleyle ilgilenmediğini söylemişti. Yıldırım tarafından yapılan çağrı üzerine Meclis'te konuya ilişkin bir alt komisyon kurulduğunu ifade eden Karaca, söz konusu komisyonun faaliyetlerinin hala yasa haline getirilmediğine dikkat çekmişti. Karaca, koronavirüs bahanesine sığınılmaması gerektiğini belirterek, bu süreçte infaz düzenlemesi, çoklu baro düzenlemesi ve sosyal medya düzenlemesinin ele alındığını ve yasa haline getirildiğini söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER