Erdoğan: AB hiçbir sözünü tutmadı!

Cuma namazının ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, AB'nin (Avrupa Birliği) şimdiye dek hiçbir sözünü tutmadığını ancak şu anda yeni bir sürece girildiğini söyledi. 

Erdoğan: AB hiçbir sözünü tutmadı!

Cuma namazının ardından gazetecilere konuşan Erdoğan, Türkiye ile AB (Avrupa Birliği) arasında yapılan görüşmelere değindi. Erdoğan, Türkiye'nin 1963 senesinden beri AB ile olan ilişkilerini her zaman iyi yönde sürdürmeye çalıştığını ancak birliğin şimdiye dek verdiği hiçbir sözü tutmadığını ifade etti. Erdoğan, AB ile yeni bir sürece girildiğine dikkat çekerek, Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmelere ve AB ilkelerine ilişkin yaşanan gelişmelere işaret etti.

"İkili görüşmeler sürüyor"

Avrupa Konseyi Başkanı Michel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen ile ikili görüşmeler yapıldığını belirten Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ve İngiltere Başbakanı Johnson ile de ikili görüşmelerin gerçekleştirildiğini söyledi. Erdoğan, ikili görüşmelerin ciddi bir biçimde sürdüğüne dikkat çekerek, Yunanistan'a yapılan istikşafi görüşme davetine değindi. Yunanistan ile istikşafi görüşmelere olumlu yaklaşıldığını belirten Erdoğan, hem özel temsilcilerle görüşmeler yapılabileceğini hem de kendisinin Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüşebileceğini duyurdu. 

Türkiye'den Yunanistan'a "istikşafi görüşme" talebi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 11 Ocak günü yaptığı açıklamada, Yunanistan'a önemli bir davette bulunmuştu. Yunanistan'a istikşafi görüşme talebinde bulunan Çavuşoğlu, ilk toplantının Ocak ayı içerisinde gerçekleştirilebileceğini söylemişti. Çavuşoğlu, Türkiye'nin ev sahibi olabileceğini belirterek, toplantının tarihini Türk ve Yunan heyetlerinin birlikte belirleyebileceğini ifade etmişti. Türkiye'nin tüm konuları görüşmek için hazır olduğunu aktaran Çavuşoğlu, daha sonra Tiran'a giderek Yunan mevkidaşı Dendias ile görüşebileceğini duyurmuştu. Çavuşoğlu, Yunanistan'ın bu teklifi kabul etmesini ve istikşafi görüşmelerin kısa süre içerisinde başlamasını umduğunu söylemişti. 

Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin yeni turunun İstanbul'da düzenleneceğini duyurmuştu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, söz konusu turun 25 Ocak 2021 tarihinde yapılacağı bildirilmişti. Almanya tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasında direkt görüşme gerçekleştirilmesi için yoğun bir çaba harcandığı belirtilerek, söz konusu ülkeler arasında yapılacak görüşmelerin bütün bölge için kritik bir adım olduğu duyurulmuştu. İngiltere tarafından yapılan açıklamada ise iki ülke arasında yapılacak görüşmelerden memnun olunduğu ve Doğu Akdeniz'de yeniden istikrarın sağlanabileceği ifade edilmişti. Yunanistan ile Türkiye, Ege meselesine çözüm için gerekli zemini oluşturmak için 12 Mart 2002 tarihinde istikşafi görüşmelere başlamıştı. Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin 60'ıncı turu 1 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilmişti. Yunanistan tarafından görüşmeler askıya alınmış, görüşmeler sadece siyasi istişare düzeyinde gerçekleşmişti.  

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2021, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER